Zyrtare/ Aleksander Soros shpallet Non-Grata nga Rusia pas akuzave …

Ministria e Jashtme e Rusise i ka ndaluar hyrjen 200 shtetasve amerikane te hyjne ne kufijte e saj duke i shpallur non grata si pergjigje ndaj sanksioneve.

Ne listen e personave non grata eshte i perfshire edhe Aleksander Soros per te cilin disa dite me pare, ishte ish-kryeministri Berisha i cili ka deklaruar se nje nga aktet e para qe do te beje kur Partia Demokratike ne vije ne pushtet do te jete shpallja non grata e Soros.

Kujtojme se kjo vjen pas ak uzave te qeverise ndaj opozites duke e quajtuar ate si “opozita e rublave”.

Kjo liste ben qe te tingelloje e çuditshme edhe akuza e Albin Kurtit per Ballkanin e Hapur, per te cilin akuzohet se eshte projekt rus i sponsorizuar edhe nga familja Soros. Sepse i bie qe Rusia te kete denuar me non grata nje zbatues te projektit te saj.

Gjithashtu, ne ‘listen e ndalimit’ perfshihet nje moter dhe dy vellezer te presidentit amerikan Joe Biden, si ha kmarrje per sanksionet personale nga Uashingtoni. Valerie Biden Owens, James Brian Biden dhe Francis William Biden jane te gjithe te listuar si te ndaluar nga Rusia, se bashku me sekretaren e shtypit te Shtepise se Bardhe Karine Jean-Pierre.

Sakaq, i shpallur non-grata eshte edhe Paul Pelosi, bashkeshorti i kryetarit te Dhomes se Perfaqesuesve N. Pelosi.