Është DORA E YURIT/ Edi Paloka me deklaratë të fortë: Po tani pse nuk po flet, apo të iku ….

Edi Paloka, deputeti demokrat, njehereazi kryetar i Keshillit Kombetar te Partise Demokratike, ka aku zuar kryeministrin shqiptar dhe thumbuar fort ambasadoren amerikane ne Tirane per lirimin e Alqi Bllakos.

Njeriu i pra ngosur para disa muajsh per mpleksje tek inceratoret, nje veper madhore korr uptive prej 430 milione euro, u la me arrest shtepiak nga GJKKO. Paloka e “perkthen” keshtu veprimin e drejtesise se ashtuquajtur te re, qe po “ben namin” ndaj korr upsionit sipas atyre qe e ngriten dhe po e mbeshtesin:

“Vendimi per te liruar Bllakon eshte marre diten qe ai eshte dorezuar. Pazari eshte i thjeshte, ai i perhershmi i Rames me ushtaret e tij te kri mit e korr upsionit: Na ka dale boja, prandaj ti do besh pak bu rg dhe do heshtesh, une me drejtesine “e reformuar” do te te nxjerr pas disa muajsh dhe te dy do vazhdojme te gezojme milionat e pushtetin.

Nderkohe, a i pa apo degjoi njeri kete here Ramen e Yurin te ak uzojne drejtesine per kete vendim sk andaloz? Ata qe per çdo pergjegjesi te qeverise e gjejne fajtorin te drejtesia, dikur e pareformuar (madje dhe per kullat “misterioze” ne mes te Tiranes, fajin e ka ish-drejtesia). Po per kete vendimin ska ndal te drejtesise “se reformuar” pse nuk foli askush?!

Per fat te keq, edhe ndonje nga keta koleget tane qe tani takohen me shume me Yurin se me ata qe i kane zgjedhur (ne fakt me demokratet nuk takohen) nuk i ve me emrin e vertete “drejtesi e kapur” , po e quan “drejtesi e brishte”… Kujdes se keshtu e do Yuri…, ashtu siç e do dhe Rama!”