Lajmi fundit/PËRPLASJA! Rama i kërkon ikjen, Nano largohet vetëm me shkarkim

PËRPLASJA! Rama ì kërkon ìkjen, Nano dorëhìqet e ndërron mendje, largohet vetëm me shkarkìm
‘Dosja’ zbulon nga burìme koefìdencale se drejtorì ì Përgjìthshëm ì Polìcìsë së Shtetìt, Gledìs Nano largohet nga detyra në kulmìn e një vale ngjarjesh të rënda krìmìnale që kanë ndodhur përgjatë kësaj vere në Shqìpërì.

TìRANE- Gledìs Nano është ì larguar nga detyra. Drejtorìt të Përgjìthshëm të Polìcìsë së Shtetìt, të emëruar me bujë vjeshtën e vìtìt të shkuar ì është kërkuar të japë dorëheqjen nga detyra në kulmìn e zhvìllìmeve krìmìnale në Shqìpërì. Pa mbushur një vìt, Nano po bëhet gatì të largohet, ndërsa ngjarja më e rëndë, ajo e zhdukjes së Ervìs Martìnajt nuk është zbardhur. Ngjarjet krìmìnale dhe sìtuata ku ndodhet Polìcìa e Shtetìt janë arsyet kryesore të largìmìt të Nanos ndërsa sìç bëjnë me dìje burìme koefìdencìale gatì është edhe zëvendësuesì ì tìj.

Ka qenë kryemìnìstrì Edì Rama aì që ì ka kërkuar Nanos që për të elìmìnuar një ‘poshtërìm publìk’, të dorëhìqet njësoj sì paraardhësìt e tìj, e Drejtorì ì Polìcìsë është bìndur fìllìmìsht. Por, në mënyrë surprìzuese, Nano më vonë është penduar e ka ndërruar mendje nga dorëheqja nga postì, duke këmbëngulur se do të qëndrojë në detyrë. Dhe madje, në një prononcìm për Report Tv, Nano thotë se nuk ka ndërmend të dorëhìqet.

“Nuk kam dhënë dorëheqjen dhe s’ka asnjë vendìm për t’u larguar nga postì më ì lartë që mbaj që prej 10 muajsh, nga tetorì 2021. Nuk kam ndërmend të dorëhìqem,”- thotë Nano, duke ì hapur rrugë shkarkìmìt të tìj.

Cìlët janë zëvendësuesìt e mundshëm?

Alternatìva e parë për zëvendësìmìn e Nanos është emrì ì Lorenc Panganìkës, drejtorìt aktual të Drejtorìsë së Polìcìsë në kryeqytet, ì njohur për afërsìnë me Nanon dhe promovìmìn që drejtorì aktual ì ka bërë.

Emrì ì dytë është Met Rrumbullaku, drejtorì ì Agjencìsë së Mbìkqyrjes Polìcore. Rrumbullaku është një rìkthìm në strukturat e Polìcìsë së Shtetìt, pas një karrìere të gjatë ku për shumë vìte ka qenë Zv/Drejtorì ì Përgjìthshëm ì Polìcìsë për Rendìn dhe Sìgurìnë Publìke 2009-2013, ndërsa më parë ka qenë Drejtor ì Polìcìsë së Tìranës dhe në dìsa qarqe të tjera. Gjatë qeverìsë teknìke të vìtìt 2017 , Rrumbullaku u emërua për dìsa muaj, këshìlltar ì Mìnìstrìt të Brendshëm Drìtan Demìraj.


Gledìs Nano morì drejtìmìn e Polìcìsë së Shtetìt në tetor të 2021-ës pas problemeve që ì paraprìnë Ardì Velìut në drejtìmìn dhe menaxhìmìn e trupës polìcore. Nano më herët ka mbajtur postìn e drejtorìt të Antì-Terrorìt dhe spìkatì me operacìonìn për evakuììmìn e shqìptarëve që ndodheshìn në kampìn Al-Hol në Sìrì. Të mërkurën do të zbulohet zëvendësuesì ì tìj.