Kreytari i PD-së, Berisha: Sa për informacion, zonja Yuri Kim më ka nderuar

Kreu i PD, Sali Berisha po vazhdon bashkebisedimin me gazetaret ne seline blu, ku po trajton nje mori çeshtjesh. Gazetaret e kane pyetur edhe per organizimin e Ambasades Amerikane ne Tirane me rastin e 100-vjetorit te marredhenieve SHBA-Shqiperi.

Berisha u pyet, se si u ndje per ftesen e munguar nga Ambasada Amerikane ne organizimin e 100-vjetorit. Ndersa ai tha se ambasadorja Kim e ka nderuar duke mos e ftuar ne kete organizim.

“Zonja Kim duke mos me ftuar me nderoi. Kjo per faktin se ajo ka dhene, me qendrimet e saj, ka de mtuar me shume bashke me Ramen dhe ma fien e Sorosin me shume se kushdo tjeter, perceptimin dhe imazhin qe kane pasur shqiptaret per SHBA-ne. U ndjeva i privilegjuar qe une nderova ngjarjen midis mirditoreve. Nder shqiptaret me tradicionale te te gjitha trojeve.

Shpreh uirmet me te mira ne 100-vjetorin ne te cilin PD dhe Berisha kane kontributet me te pakrahasueshme historike ne kete marredhenie. Ne kete kontekst, mendoj se tur perojne Shqiperine ne marredhenien me SHBA-ne, figura si Rama, Balla apo te tjere. Natyrisht ky eshte qendrimi im dhe keto jane mendimet e mia. Asgje nuk me lekund besimin tek SHBA si vend i lirise, si partneri me strategjik dhe mirenjohjen time per kontributin e dhene per demokracine e Shqiperise. Sikunder nuk me lekund asnje betejen time kunder ma fies se Soros”,-tha Berisha.