Ilir Meta nën hetim/ Nikoll Lesi: Arsyeja kandidimi në Bashkinë e Tiranës. Veliaj ja bëri të qartë …

Dje, krejt papritur, kur akoma nuk kishte mbushur nje muaj nga ikja si President Republike, SPAK-u nxitoi te hetonte nje ak uze te nje ish-deputeti te PS ndaj Metes.

Arben Kraja kishte firmosur shkresa me vrap drejtuar KQZ e disa institucioneve, sikurse mesohet, edhe gjendjes civile qe Meta a eshte Ilir Meta!

Perballe Ligjit duhet te jene te gjithe te barabarte-kjo aksiome dihet teorikisht, por realisht nuk po funksionon keshtu sepse qeverija eshte perhere problemi e jo ish-qeverisjet. E mira do te ishte qe Berishen dhe Meten ti kishte hetuar drejtesia sa ishin ne “maje kalit”.

Tani na thone se “kemi drejtesi te re”. Dakort! Eshte drejtesi e re, por jo krejt e pavarur nga qeveria apo me sakte nga pushteti.

Deri tani SPAK-u ka ndaluar, pra arre stuar vetem dy politikane. Nje ish-minister dhe nje ish-deputet, por te dy ndonese Rama i shet si te PS-se, por realisht ishin te LSI, partise se Metes.

Nuk kemi asnje deputet apo minister te Rames ne pra nga.

Nderkohe kryeministri i shet keto arr estime me shume dinakeri, duke thene se gjoja po na sul mon vetem ne, SPAK-u. Por ne te vertete asnje nuk jane realisht te PS. Nese SPAK-u do te ishte i lire do te kishte arre stuar ministra apo ish-ministra qe jane te Rilindjes.

Te gjithe sa jane ndaluar apo po hetohen jane vetem te partise se ish-presidentit Meta.

Nuk kemi asnje hall apo deshire te mbrojme Meten. Aspak! Bile kam kohe qe nuk flas me Meten (vetem per qendrimet e tij antiSHBA), por kush don ta dije e di mire ne qeveri se kemi “ura” te ndara me te. Gjithsesi kete hetim qe na shitet si gjoja drejtesi, nuk mund ta gelltise.

Eshte thjesht nje ha kmarrje e mirefillte politike nga qeveria.

Nderkohe Meta ndodhet tashme nen hetim. Ai te mbrohet vete, por populli nuk mund te ma shtrohet se “ja, nga PS-ja kemi bere arre stime, e tani do merremi me ata te opozites”.

Ndaj hetimi qe ka nisur SPAK-u duket mirefilli politik dhe ne sherbim te kryeministrit. Me sakte ky hetim pe nal nga Metes shkon kryekeput ne favor te Veliajt.

Veliaj, siç dihet, do te rikandidoje ne zgjedhjet e vitit te ardhshem per kryebashkiak. Por Veliaj nuk ka pse te priste nde shkimin e Metes nga SPAK-u ne menyre qe ta fitoje Bashkine e Tiranes pa pro bleme. Meta duket se eshte projektuar si kandidat i opozites ne Bashkine e Tiranes. Edhe per faktin se nuk ka asnje emer tjeter opozita qe te jete lojtar kaq i forte perballe Veliajt.

Nderfutja e SPAK-ut ne kete duel mes tyre, krijon shije te keqe te “drejtesia e re”. Veliaj nuk kishte asnje nevoje te fuste (apo t’ia fusnin) SPAK-un ne pune, pasi duket se e ka te fituar prape bashkine e Tiranes.

Veliaj mund te aku zohet per shume gjera, porse per nje gje nuk te mos thuhet se KA PUNUAR ne Tirane. Per mua Veliaj e ka te fituar Bashkine e kryeqytetit per shume arsye, por nuk jane objekt i ketij shkrimi.

Veliaj fiton se kemi edhe nje PD akoma te co petuar ne Tirane e ku fraksioni Basha-Alibeaj, Tabaku jane te forte ne kryeqytet.

Ndaj nuk kishte pse hynte SPAK-u ne nje duel elektoral Veliaj-Meta.