Lëpirja e Bejkos pas Bashës/ Zbulohet çfarë fshihet në marrëdhënien e ngushtë të tyre

Roland Bejko, nje nga grindavecet e fundit te ngelur te Bashes, i cili qurravitet ekraneve , gjoja si opozitar, njeriu qe qendron si desh tak e humbes ne Partise Demorkatike, thjesht dhe vetem sepse nuk mundi te behej kurre deputet, thjesht dhe vetem sepse kurre, Gjirokastra nuk e pranoi qe te ishte numri nje i ketij qarku dhe gjithmone e votoi kunder.

Nga in atet e tij, ka zgjedhur te strehohet poshte “brekeve” te kunatit te Lulit, strategut te prop agandes Basha, duke bere rolin e opozitarit kunder PD-se zyrtare, duke gjetur nje mije e nje argumenta per te mbrojtur bashkepunetoret e Bashes qe ndan parate me Partine Socialiste dhe me Rilindjen ne pushtet.

Ky eshte ratsi i Lefter Geshtenjes, i cili ka fituar rreth 1 milione dollar tendera me Rilindjen, ku Roland Bejko, dje e mbronte me zjarr dhe e quante shqiponje Lefter Geshtenjen, me mbiemer te ndryshuar dhe me gjeneralitetet te cilat, ngriten mjaft dyshime ne momentin qe CNA zbuloi dosjen e tij. Dosja e cila na tregoi se Lefter Geshtenja kishte hapur nje kompani vite me pare me shtetasin K.A. ne ortakeri.

Me pas ua kalonin bashkeshorteve te tyre aksionet e kesaj kompanie. Pikerisht ketu eshte dhe lidhja e Roland Bejkos me Lefter Geshtenjen. K.A, bashkeaksioneri i Lefter Geshtenjes, edhe ky nje zyrtar i drejtorise te rrugeve, por jo i perfshire ne politike ne kete nivel si Lefteri apo Rolandi, eshte nipi i ketij te fundit.

Ne shkrimet e bera nga CNA, del qartazi kush eshte ky shtetas, ortaku i Lefter Geshtenjes dhe prandaj se fundi Roland Bejko i ka dale ne mbrojtje. Mbrojtja duket qarte. Mbron nipin e tij, ortakun e Lefter Geshtenjes. Pra mo rali i Roland Bejkos e ka emrin imoralitet.

Kjo eshte e gjithe arsyeja pse grindet Rolandi dhe kerkon te beje moral per nipin e tij dhe ortakun e tij deputet te Bashes, qe ka fituar 1 milion dollar tendera nga Rilindja e Rames. Keta jane opozitaret e vertete, nipi ortak me deputetin qe fiton tendera nga Partia Socialiste.