Mbajtja e shamisë në shkollë/ Deputeti Gjekmarkaj: Të hiqet menjëher. Ne nuk jemi musli…


Deputeti i Partise Demokratike, Agron Gjekmarkaj ka bere nje analize te gjate te projektligjit me te ri qe ka kaluar ne Kuvendin e Kosoves dhe qe vendos lejimin e shamise ne shkolla dhe institucione publike ne vend.

Nato, SHBA , Europa, bene luf ten me te paimagjinueshme duke ju besuar shqiptarve, duke çmuar rezistencen e tyre per te jetuar si europiane ne vatrat e tyre ndaj bombarduan per disa muaj Serbine dhe krijuan shtetin e Kosoves si investim i drejtperdrejte i vlerave perendimore. Feja dhe perdorimi i saj ideologjik nuk jane e njejta gje. Shqiptaret ne kete pikpamje qe me Pashko Vasen gjeten formulen e tyre ideologjike me avanguarde ” feja e shqiptarit eshte shqiptaria” , identiteti kombetar mbi ate religjioz ne menyre qe ky i dyti te jete i garantuar, besim i lire ne shtet te lire, kjo u aplikua edhe ne Vloren e 1912.

Politika shqiptare ka bere nje here shume vite me pare nje at entat ndaj shtetit laik dhe harmonise fetare, diten kur anetaresoi Shqiperine ne Konferencen Islamike, duke qene ne nje shoqeri multifetare dhe jo vetem kaq por edhe laike, ateiste e agnostike. Se paku kjo pjesemarrje nuk u kujtua me me krenari por u trajtua me skutheri diabolike qe nga ajo dite e sot. Kur Ismail Kadare me intuiten qe pak kush e ka patur sa ai shkroi “identiteti europian i shqiptarve” per habi shkaktoi dhe reagime e zemerata. Lindja radikale ajo qe e perdor fene si ideologji kishte shtrire tentakukat e veta edhe ne shoqerine shqiptare.

Prej vitesh ne Kosove flisnin per kete intelektuale e politikane. Rre ziku nuk paskesh qene retorik por real. Por sot te gjithe ata qe besojne tek Kosova demokratike e multifetare ne paqe e harmoni me traditen veten dhe te ardhmen e saj europiane duhet te reagojne, te protestojne, ta ndalin aten tatin ndaj Kosoves dhe t’ja heqin Serbise nga dora dhuraten e arte qe Albin Kurti po i jep. Liria nuk duhet perceptuar si ab uzi m qe per te mby’tur vetveten as instrument ne doren e nje integralisti qe Kosova per te eshte vetem karrigia mbi te cilen ulet.

E respektoj shtetin e Kosoves ne çdo hallke te veten por jam edukuar dhe kam mesuar qe ajo ishte Shqiperi dhe Kosovaret shqiptare qe mbase me shume se pjesa tjeter der dhi gj’ak ne shekuj ne emer te identitetit, emrit shqipetar dhe harnonise fetare si asks jetik i shoqerise dhe shteteve tona qe aspirojne te bashkohen ne BE.