Erion Veliaj: Une fiqt, Meta miqt!

Me marrjen zyrtarisht te drejtimit te partise, Meta ka nisur nje su lm te ash per kunder jush, duke ju aku zuar jo vetem per inceneratoret por dhe betonizmin, madje dhe per cilesine e ajrit ne Tirane. Pse mendoni se po ju sul mon ish-presidenti?

Erion Veliaj: Pasi ka bas’tisur te gjithe zyrat e shtetit shqiptar, per here te pare mbas 30 vjetesh eshte 3 jave pa pune dhe qartazi eshte nje skeme qe dhe ai dhe Berisha bejne, jetojne te dy ne Gjirin e Lalzit, nuk jetojne fare ne Tirane. Shoqeria jone nuk eshte shoqeria as e fuk save te sigurimit te viteve 80, as e partise se punes se Saliut te asaj periudhe te erret te Shqiperise. Ai dhe Berisha kane pasur çdo post ne Shqiperi, ata mund ta kishin bere Tiranen lule, por te gjykosh se si dikush del te liqeni dhe thote Tirana e paster dhe dola per vrap, dhe pastaj poston nje foto te Kabulit do te thote qe ai sot nuk eshte vetem sigurimsi Meta, ai sot eshte paci enti Meta dhe ai sot po sillet si tal’eban, pra e vetmja gje qe e bashkon me Kabulin perveç fotove qe perdor per te fy’er Tiranen, eshte sjellja prej tal’ebani. Une e di qe sapo te jepet kjo interviste, te gjithe minionet e Ilirit dhe Saliut do me kujtojne fiqte po eshte tjeter gje te shesesh fiqt dhe eshte tjeter gje te shesesh miqte dhe kjo eshte diferenca e madhe mes meje dhe Ilrit. Une kam shitur fiqte per te mbijetuar kurse Iliri ka shitur miqte duke i spi’unuar per te bere karriere. Jemi dy bote te ndryshme dhe une besoj qe ne kete beteje politike ndahen keto dy bote.

Zoti Veliaj, te gjithe e kujtojne kohen kur marredheniet mes jush dhe zotit Meta ishin te mira dhe kishte vleresim reciprok. Çfare ndodhi qe u kr’is ky raport?

Erion Veliaj: Sepse mendoj qe per here ta pare Meta eshte pa pushtet dhe sigurisht kjo e ka çuar ne nje kr’ize. Mendoj qe gjithashtu ai ka sfide te promovoje dyqanin e ri qe ka hapur, eshte i njejti dyqan ne fakt, ka ndryshuar numrin e niptit pra ka ndryshuar logon po eshte e njejta byrektore. Nje çun pazari qe urr’en pazarin, po pazari sot eshte me i mire sesa gropa septike qe kishim perpara. Ti mund te kesh pro blemet e tua dhe une jam totalisht pro qe çdo gje te hetohet me çfare ka ndodhur me sistemin e plehrave por vetem fakti qe ajo reja veshtullore, kanc erogjene mbi Tirane nuk eshte me dhe Tirana sot nuk eshte Kabuli i Metes dhe tale’banet nuk kane me hapesira ne Tirane ku zbatohej gjithçka, kjo eshte nje  diference shume e madhe.