Mos e beso po deshe/ Edi Rama jep lajmin: Jemi të parët në Europë për numrin e turistëve


Sot paradite isha ne Ankara me Presidentin Erdogan. Patem nje takim shume vellazeror si gjithmone dhe ai deshironte qe te me mbante pak me shume. Por, une i thashe kam nje arsye shume te forte qe te kthehem ne Shqiqeri. Kjo sepse finalizojme nje pune intensive negociatash, investimesh, ndonjehere edhe krisjesh ne proces.

Me ne fund jemi gati te nenshkruajme protokollin e bashkepunimit qe i hap rruge ligjit te veçante per fillimin e investimin per portin me te madh te Mesdheut. Jo me larg se sot, i kam ketu, une kam marre shifrat e ketij viti, qe flasin me qarte se çdo fjalim, per vizitoret e huaj, duke perjashtuar vizitoret nga Kosova, qe hyjne te paregjistruar. Ne qershor kemi pasur 604 mije turiste, perfshire dhe turistet nga Kosova.

Sot kemi 876 mije turiste te huaj, pasaporta te huaja, as te Shqiperise, as te Kosoves. Ne korrik kemi pasur 1.1 mln, sot kemi 1.4 mln pasaporta te huaja. Ne kete periudhe, 1 deri ne 7 gusht, 411 mije vitin e shkuar, 482 mije kete vit. Ne nje nga klasifikimet e bera per rritjen me te larte te turizmit. Ne te gjithe mMesdheun, Tirana eshte e dyta pas Antialias, tha Rama nder te tjera.