Mentor Kikia: Bëjini shurrën turizmit tani. Nëse jua mban by*ha, hajde bëni si horra në …


U desh edhe nje vik’tıme tjeter e?

Duhej te ikte nga kjo bote edhe nje femije 7 vjeç, qe te kujtoheshit se skafet nuk duhet te “lahen” ne te njejtin vend me njerezit? Kishte ardhur nga Britania e Madhe per pushime ne memedhe familja e saj.

Ku e keni kordonin e sigurise?

Ku i keni rojet bregdetare qe ndalojne horrat, edhe titullare policie, me motorra uji e gomone te futen mes pushuesve?

Kur nje tjeter horr i pasur i hapi kafken nje turisti rus, e nxorret nga burgu, pasi e quajtet aksident, apo jo? Edhe kete do ta nxirrni, sa te shuhet revolta e njerezve. Aksident ishte edhe ky, patjeter.

E pushuat nga puna, apo jo? Sa rende e nde’shkuat! Mos duhej ta ngrinit ne detyre?

Sa here motorrat e ujit te gangove, qe duan te shesin mend para femrave me bikini, futen mes pushuesve duke pl’agosur njerez dhe ju nuk i ndaloni? Videoja tregonte se fare prane bregut e mes njerezve qe laheshin, kishte disa motorra e skafe te tjere te stacionuar.

Kur ne qe “grindemi” shkruajme per keto probleme, ju na ak’uzoni se po i bejme antireklame turizmit tone, apo jo?

Bejini shurren turizmit dhe perles se Jugut tani!

Merreni ate femije te vr’are dhe bejini nje statuje ne mes te qytetit turistik!

Une per vete se shkel ate vend, edhe sikur dhurate te mi bejne pushimet.

Shkoni ne Mal te Zi (jo ne Turqi, Kroaci apo Greqi) dhe shikoni nese ia mban ndonjerit nga ky soji, me motorr uji apo me skaf, ti afrohet bregut. Shkoni mesoni, e pastaj dilni shisni mend per turiset qe po vijne tufa tufa.

P.S: Edhe nje gje te fundit. E shikoni ate tende ne foto?

eshte qendra ku jepen skafet dhe motorrat e ujit me qera.

I shikoni ata bidona ne toke? Jane bidona me benzine, nje shkendije dhe gjysma e pushuesve aty mbaruan pune.

Ku eshte koridori i sigurise aty, si mund te jete ai stacion mu ne mes te pushuesve?