Çfare po ndodh në Ishullin e Sazanit ? NATO dhe ushtria në këmbë. Paisja u gjet nga turistët


Gazetari Artan Hoxha i ftuar ne “Abc Live” ka publikuar pamjet e pajisjes misterioze qe eshte gjetur ne jug te vendit ditet e fundit.

Hoxha tha se kjo pajisje eshte gjetur nga turiste te huaj ne ishullin e Sazanit. “Beri buje lajmi se nje pajisje e sofistikuar qe ishte gjetur ne ishullin e Sazanit, nisur edhe nga fakti se nuk ka banore dhe se vizitohej nga turistet. Duke qene se ne kete kohe ka pasur nje levizje te madhe te anijeve te NATO-s ne Adriatik dhe jon terhoqi vemendjen se pajisja u gjet nga turiste ne nje zone dominuese”.

Sipas Hoxhes dyshohet se kjo pajisje mund te perdoret per spı’unazh apo aktivitet krı’mınal.

Lajmin per gjetjen e pajisjes u be me dije nga Eksperti i Kriminologjise, Ervin Karamuço ne Abc i cili tha se behet fjale per nje pajisje elektronike shume funksionale qe perdoret qe nga pergjimi e deri tek bllokimi i valeve. Karamuço shpjegoi se anijet kane nisur rikonjicion nga Vlora per ne Sarande, duke shtuar se nje pjese te anijeve luf tarake jane te NATO-s.

“Ka filluar qe dje rikonjicioni i te gjithe zones bregdetare. Nga gjiri i Vlores deri poshte ne Sarande. Jane nje pjese e anijeve te NATO-s nje pjese jane tonat.” tha Karamuço.

Dyshimet jane se ka edhe pajisje te tjera perveç asaj qe eshte gjetur ne Karaburun, ndaj ushtria ka nisur kontrollet nga ajri, toka dhe nga deti.

“Jane duke bere rikonjicion nga deti nga ajri dhe nga toka per te gjetur pajisje te tjera. Dyshohet se ka te tjera. eshte nje pajisje multifunskionale, perdoret per intereference te zerit, per pergjime, per bllokime te valeve ka shume arsye.”

Gjetja e pajisjes se dyshimte ka alarmuar edhe ushtrine njdersa 10 anije luf’tarake kane patrulluar Karaburunin.