100 vjet marrëdhënie diplomatike SHBA-Shqipëri/ Kim: As diktatura nuk e fiku pishtarin

Ambasadorja e SHBA-ve, Yuri ka uron shqiptarët për 100 vjetorin e marrëdhënieve diplomatike, mes dy vendeve.

Me anë të një mesazhi në rrjete sociale, Kim shkruan se edhe në ditët e errëta të diktaturës, shqiptarët trima mbajnë gjallë, lidhjen me SHBA-në

‘Më 28 korrik 1922 Shqipëria dhe SHBA vendosi marrëdhënie diplomatike. Atë ditë u ndez një pishtar. Edhe në ditët e errëta të diktaturës, shqiptarët trima mbajtën gjallë. Sot, ai pishtar digjet më i ndritshëm se kurrë. Le të na ndriçojë rrugën përpara, së bashku, për 100 vitet e ardhshme!

Mezi pres t’u bashkohemi miqve shqiptarë për ngjarje të veçanta në Tiranë (përfshirë koncertin sonte në Sheshin Skënderbej) dhe të ndajmë mesazhe speciale nga miqtë amerikanë në Uashington dhe Dallas (qëndroni!). Gëzuar edhe !’- shkroi ajo./