“Nuk pret puna” për Ilir Metën, menjëherë në studio. Tregon rrugëtimin


Ish-presidenti Ilir Meta eshte sot i ftuar ne studion e emisionit “Open” ne News24 me gazetaren Eni Vasili.

Ai ka treguar se emri “Parti e Lirise”, eshte frymezuar nga populli i 2 Marsit dhe fakti qe ne Shqiperi eshte kercenuar liria e qytetareve.

“Pergjegjesia ime do te jete per te organizuar brenda 2 muajsh Konventen permbledhese te ish LSI, mendoj se jemi ne nje situate krejt tjeter te rrethanave historike. LSI e perfundoi misionin e saj per te zhbllokuar integrimin, çka e arriti permes rrotacionit ne 2005, pasi qeveria Nano po mbante peng Stabilizim Asociimit, atehere e bejme para Serbise e Malit te Zi. eshte e tmerrshme per popullin tone dhe mua qe ka 10- vite qe mali i Zi ka çelur negociatat dhe Shqiperia pati nje çelje formale dhe do te jete e veshtire te ecim.

Pse Partia e Lirise?

Ilir Meta tregon frymezimin per emrin e ri: LSI e perfundoi misionin e saj!

Sepse ketu eshte ker’cenuar liria, kryeministri thote e di se çmendoni. Patronazhistet dine çdo gje qe beni ju dhe mendoni ju. Nuk po flasim per tendera sekrete e transparence, as per perndjekjen politike qe ndodh çdo dite me dhjetera mijera gjo’ba qe i vihen qytetareve. Jane vene ne diskutim serioz te drejtat e lirite e qytetareve.

Emri ka ardhur i frymezuar nga populli i 2 marsit, i cili jo detyrimisht do ta gjeje veten ketu, por kjo force e re, perfshire LSI dhe te gjithe forcat e reja, eshte frymezuar nga mesazhi i sovranitetit dhe daljes zot te vendit”, tha ai.