Sali Berisha i kujton Barin: Ambasadori i Parë i ka njohur mirë Shqiptarët, por kjo është shumë


Protesta e korrikut e thirrur nga “Rithemelimi” ishte masive per nga pjesemarrja. Ne konferencen me gazetaret, i pyetur nese pjesemarrja ishte nje pergjigje per deklarata e ambasadores Kim, Berisha tha se shqiptareve i pelqen t’i marrin vete vendimet.

“Do te ishte nje iro’ni historike por edhe nje tra’gjedi per vendin, jo vetem per partine, nese partia do te hante bar per hir te interesave personale te nje njeriu,” deklaroi ambasadorja 1 vit me pare.

Berisha: Shkaqet me kryesore kane qene mbeshtetja per nje opozite te vertete dhe dhi’mbja e pamerituar e qytetareve shqiptare nga vjed’hjet e qeveritareve. Ajo qe mund te them une, deklaruat te cilat synuan te zvogelojne mbeshtetjen nga Sali Berishes nuk jane perfillur nga qytetaret shqiptare.

Ambasadori i pare i SHBA-se ne Shqiperi ka qene nje burre shume i shquar dhe me reputacion te vertete ne vendin e tij. Ai shkruante: Shqiptaret jane miq te mire, na duan shume, por ata kane nje gje, kane deshire qe vendimet t’i marrin vete. Ne kohe te Mbreterise kjo. Une mendoj se ai ka qene nje njohes i shkelqyes i psikologjise shqiptare.