Sali Berisha poston foton me H.W. Bush dhe jep mesazhin e fortë: Dy lajmet më të rëndësishme


Ish-kryeministri dhe kryetari i Partise Demokratike, Sali Berisha, e ka nisur javen me nje foto te 32 viteve me pare.

Duke marre shkas nga 100-vjetori i marredhenieve shqiptaro-amerikane, Berisha ka publikuar nje foto historike me presidentin George H. W. Bush.

Kjo foto eshte realizuar ne Shtepine e Bardhe dhe Berisha e sjell si deshmi te marredhenieve miqesore me nderkombetaret.

“Miremengjes miq!

Ne 100-vjetorin e marredhenieve Shqiptaro-Amerikane, ju pershendes me kete foto me mikun e shquar te kombit tone, presidentin George H. W. Bush, te bere 32 vite me pare ne Shtepine e Bardhe. Sb”, shkruan kreu i PD-se ne rrjetet sociale.

“Ne 100-vjetorin e marredhenieve Amerike-Shqiperi, po iu sjell edhe nje here intervisten me Presidentin Bush ne Shtepine e Bardhe, ne maj 2007, ku u dhane dy lajmet me te rendesishme ne keto 30 vjet per shqiptaret; e para nuk ka plan B per Kosoven, Kosova e Pavarur dhe Shqiperia ne NATO. Thjesht per respekt te historise, jo per te marre ftese te ceremonia zyrtare e 100-vjetorit. Aty ata qe intervistojne ambasadoren, jo Presidentin.”

Ish-kryeministri tha se sapo te vije ne pushtet, PD do te firmose nje marreveshje me qeverine e Kosoves qe te gjithe kosovaret do marrin shtetesine shqiptare.

“Nje nder marreveshjet e para qe do firmos me qeverine e Kosoves do te jete marreveshja e shtetesise. Cilido shqiptar ne te dyja anet e kufirit do te kete te drejte te zgjedhe shtetesine qe deshiron ose te mbaje dy shtetesi. Shqiperia do te loboje siç ka lobuar me perpara per njohje te saj sa me te madhe nderkombetare dhe do ta mbeshtese Kosoven ne deno ncimin e Serbise ne organizmat nderkombetare per gjen ocidin ciklik serb ne Kosove dhe Veriun e Shqiperise. Keto do te jene qendrimet e Partise Demokratike ne raport me Kosoven”, theksoi kreu i PD-se.
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *