Lulzim Basha mesazh të fortë politik-bërësve: Është koha që të reflektoni, përndryshe rreziko…

Me 2 Korrik 1990, duke u futur neper ambasadat perendimore, shqiptaret rre zuan murin e pare te dik’tatures, ne nje sfide vendimtare ndaj regimit kom unist, qe ate vere do te niste fillimin e fundit te tij. Nje akt guximi qytetar, qe do te kristalizohej pak muaj me vone me Levizjen Studentore, e cila çeli rrugen e demokracise per aq gjate te mohuar dhe afroi perseri Shqiperine me Perendimin.

Atebote, syte e çdo shqiptari ishin drejt vendeve te lira, me shpresen e nje jete me te mire per veten dhe femijet e tyre, ashtu siç fatkeqesisht jane ende sot, sepse sfida per ta e ka ngritur Shqiperine ne lartesine e aspirates per ta bere si gjithe Europa, e cila mbetet ende e papermbushur.

Fatkeqesisht, 32 vite me vone, shqiptaret po ikin serish masivisht ne kerkim te mundesive, te nje jete me te mire per veten dhe familjet e tyre.

Ne 8 vitet e fundit, me shume se gjysme milioni shqiptare kane lene vatrat e tyre per te marre rrugen e kurbetit. Ata detyrohen te ikin, sepse ne atdheun e tyre ata vidhen, ata neperkemben, ata s’kane asnje mundesi per te jetuar te tashmen dhe per te ndertuar te ardhmen e tyre.

Ndaj, perkujtimi i kesaj ngjarjeje historike, qe pati forcen per ta perkulur regimin kom unist, sherben si nje moment reflektimi, per t’u perballur me te shkuaren qe rre’zikon te perseritet, sidomos perballe pla ges se largimit te qindra-mijera bashkeqytetareve tane, qe tashme nuk ikin prej dik’tatures enveriste, por nga diktatura e korrpsionit, e cila nen qeverisjen e Edi Rames ka marre permasat e nje rrez’iku kombetar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *