E fundit! Erion Braçe akuzon Arben Ahmetajn për largimin e tij: Kolegu më nguli thıka


Erion Braçe rrefeu se ka qene ai qe i ka kerkuar Edi Rames te mos perfshihet ne Qeveri pas fitores se mandatit te trete te socialisteve ne zgjedhjet e 25 prillit te vitit te kaluar.

Arsyeja kryesore, thote ai kane qene “thi’kat pas shpine dhe perpjekjet per ta implikuar ne dosjen e nje kryebashkiaku”. Deputeti socialist nuk permend emra, por behet fjale per ish-kryebashkiakun e Lushnjes, Fatos Tushe, ndersa personi brenda qeverise qe ‘ngulte thi’kat pas shpine’ eshte zv.kryeministri aktual, Arben Ahmetaj.

“Nje prej elementeve jane keto thi’kat pas kurrizit. Pati nje fushate te madhe edhe per shkak te nje çeshtje pe nale nga SPAK-u kundrejt nje kryetari bashkie, qe u hodh mbi mua mbi kurriz.

Ne ate periudhe s’mund te ndaja qeverine me nje person qe e nxiste kete gje. Edi Rama ishte i qarte per çeshtjen, por ne te tilla kushte s’kishte vend per dy, kishte vend per nje”, u shpreh Erion Braçe.

Sipas rrefimit te Braçes, ter’meti dhe procesi i rindertimit qe iu besua Arben Ahmetajt e ndryshoi qeverisjen.

“Ter’meti e beri qeverine me te gjere dhe disa nga elementet qe i kisha trajtuar gjate vjeshtes se atij viti, qe kishin te benin me politika fiskale dhe politika ekonomike ne dem te bujqesise dhe shtresave te varfra dhe te mesme, qe tani po provohen te de mshme, u prodhuan kushtet qe te kishte stanjacion, ne favor te ketyre njerezve. Diten qe jam larguar e kam falenderuar Ramen per lirine qe me lejoi brenda qeverise. Gjate dy viteve e gjysme kam pasur komunikim me te. Kisha liri te kundershtoja dhe te mos firmosja ne raste te caktuara”, shton deputeti.

Braçe, qe e mbajti postin e zv.Kryeministrit per 7 muaj ka pasur perp lasje te ash’pra me Arben Ahmetajn, qe ne kohen kur ky i fundit drejtonte Ministrine e Financave dhe Braçe Komisionin e Ekonomise ne Kuvend.

Mes çeshtjeve qe u perp’lasen ishte edhe ndryshimi i skemes se TVSh-se per fermeret. Edhe ne nje seance te Komisionit te Ekonomise, Erion Braçe akzoi se ne qeveri ka njerez qe punojne per te siguruar fa vore per nje grup te caktuar njerezish qe kontrollojne tregjet.
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *