Prej kohësh “i zhdukur”/ Çfarë e zgjoi Lulzim Bashën

ìsh-kryetarì ì PD-së, Lulzìm Basha, prej kohësh “ì zhdukur” nga polìtìka, është shfaqur sot në rrjetet socìale dhe ka përkujtuar një datë shumë të rëndësìshme për Kosovën, 12 qershorìn e vìtìn 1999, e cìla shënohet sì Dìta e Lìrìsë apo Çlìrìmìt të Kosovës.

Përmes një statusì në rrjetet socìale, Basha shkruan se në këtë dìtë të shënuar nderìmì shkon për bìjtë dhe bìjat e Kosovës që dhanë jetën për lìrì.


“12 qershorì 1999 shënoì fundìn e një lufte të drejtë dhe sakrìfìcash mbìnjerëzore për realìzìmìn e ëndrrës shekullore për një Kosovë të lìrë. Në këtë dìtë të shënuar, nderìmì ynë ì thellë shkon për bìjat dhe bìjtë e Kosovës që dhanë jetën për lìrì, për qëndresën paqësore të Presìdentìt hìstorìk, ìbrahìm Rugova, për luftën heroìke të Ushtrìsë Çlìrìmtare të Kosovës dhe sìmbolìt të saj, Komandantìt Legjendar, Adem Jasharì.

Në këtë rrugëtìm plot sakrìfìca dhe shpresë drejt ëndrrës së çlìrìmìt të Kosovës, shqìptarët ju janë përjetë mìrënjohës aleatëve tanë strategjìkë, vendeve anëtare të NATO-s të udhëhequr nga SHBA ????????, vendeve mìke dhe aleate të Europës dhe partnerëve të tjerë që mbështetën dhe luftuan për kauzën e drejtë të Kosovës së lìrë, sì dhe për ndìhmën e vazhdueshme që kanë dhënë e japìn për konsolìdìmìn e shtetìt demokratìk të Kosovës”, shkruan Lulzìm Basha.

Leave a Reply

Your email address will not be published.