Ahmetaj plot entuziazëm: S’ka më përmbytje, ulëm çmimet, bashkuam Ballkanin si asnjëherë


Duke iu pergjigjur aku zave te opozites, zv.kryeministri Arben Ahmetaj tha se nga nisma e “Ballkanit te Hapur” jane qytetaret ata qe perfitojne. Sipas tij, kjo iniciative ka mbeshtetjen e BE dhe SHBA-se  dhe eshte gjeje me e mire qe i ka ndodhur Ballkanit. Ahmetaj tha se “Open Balkan” eshte teori ekonomike dhe politike.

“Kush qesh nuk e di thelbin e Open Balkan. Veprimet e ketij njeriu (Berisha) kane qene kunder qe nga dita e pare e luftes se Kosove deri te shpallja e pavaresise. Open Blakna eshte gjeja me e mire qe i ndodh Ballkanit. Te tjerat jo po zgjerohet ajo… eshte teori ekonomike dhe politike. Jane qytetaret qe perfitojne. Ballkani eshte 100 here me i qete sesa ka qene 10 vite me pare”, tha Ahmetaj ne foltoren e Kuvendit.

Duke iu referuar situates se çmimeve, numri dy i qeverise theksoi se Shqiperia ka inflacionin me te ulet ne Ballkan. Ahmetaj u shpreh i prere se Bordi i Transparences do te vazhdoje te ekzistoje.

“Inflacioni ne Shqiperi eshte me i larti ne Ballkan. Me gjeni nje pakete sociale qe ju keni bere. E permbytet Shkodren dhe demshperblimin ia dhame ne.

Perpos te tjerave ne do te vazhdojne, Bordin e Transparences do ta mbajme per te mos lejuar tregun te manipuloje”, tha Ahmetaj.
Leave a Reply

Your email address will not be published.