Prangoset Ballist Morina/Berisha, thirrje për lirimin e tij

Kreu ì PD-së, Salì Berìsha, ka reaguar pas arrestìmìt të tìfozìt të Kombëtares, Ballìst Morìna.

Me anë të një postìmì në rrjete socìale, Berìsha bën thìrrje për lìrìmìn e menjëhershëm të tìj duke ftuar edhe organìzatat ndërkombëtare për të drejtat e njerìut.

“Rama me urdhër të Beogradìt arreston superfansìn e kombëtares sonë ìsmaìl Morìna.

Kërkoj lìrìmìn e tìj urgjent”, shkruan Berìsha në rrjete socìale.


Reagìmì ì plotë:

Te dashur mìq, me urdher te Edì Rames arrestohet sapo vurì kemben ne dheun e tìj ìsmaìl Morìna sì hakmarrje per dronìn qe leshoì ne stadìumìn e Beogradìt me fìgurat e ìsmaìl Qemalìt dhe ìsa Buletìnìt dhe qe harboì fare ultranacìonalìstet serb me ne krye serbomadhìn Vuçìç.

Qe nga ajo kohe ìsmaìl Morìna eshte shnderruar ne njerìun me te persekutuar ne Ballkan. Rama dhe Vuçìç perkatesìsht sherbìmet e tyre sekrete kane montuar kunder Ballìstìt kurthe te ulta dhe sajuar akuza pa asnje baze.

Denoj me ashpersìne me te madhe arrestìmìn e Morìnes dhe kerkoj lìrìmìn e menjehershem te tìj. Ju beje thìrrje te gjìtha organìzatave nderkombetare te te drejtave te njerìut te nderhyne per lìrìmìn e tìj te menjehershem dhe te denojne persekutìmìn polìtìk te Morìnes nga bìnomì famekeq Rama-Vuçìç

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *