“Kemi vetëm një dosje në dorë” /Më në fund SPAK i përgjigjet Kryeministrit Rama

Nuk ka asnje procedim te regjistruar ne emer te Ilir Metes apo Sali Berishes lidhur me dosjet e shumeperfolura te ‘CEZ-DIA’, ‘21 janari’ apo ‘Gerdeci’.

Euronews iu drejtua zyrtarisht Prokurorise se Posaçme dhe e pyeti nese ka nje hetim per ngjarjen e 21 janarit 2011.

Pergjigjja zyrtare e SPAK ishte se nuk po e heton per kete çeshtje.

SPAK edhe per dosjen CEZ-DIA, per te cilen i vetmi person ende ne bu’rg eshte biznesmeni Kastriot Ismailaj, pronari i kopanise DIA.

Ne 2009 prokuroria kushte kapur nje pergjim mes tij dhe Ilir Metes, ku supozohej qe ky i fundit i kerkonte para.

Por dosja u pushua dhe te gjitha materialet hetimore u asgjesuan ne baze te ligjit shqiptar.

“Asnje hetim nuk ka per Ilir Meten lidhur me kete çeshtje”, ishte pergjigja e SPAK.

Ndersa per dosjen “Gerdeci” kjo prokurori ka nje hetim dhe personi i vetem qe hetohet eshte Fatmir Mediu, ish-minister i Mbrojtjes.

Prej tre javesh kryeministri Edi Rama kerkon nga SPAK hetimin e Sali Berishes dhe Ilir Metes.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *