Kryeministri Rama çuditi ambasadoren: Edhe pse e urr’ej ta falenderoj, më duhet ta pranoj se …


Kryeministri Rama ne fjalen e tij ne konferencen e sotme me perfaqesues te kompanive te medha te energjise ne bote, tha se me projektet qe ka ne vazhdim Shqiperia synon te behet nje vendi eksportues dhe i pavarur energjitikisht.

Gjate fjales se tij kryeministri Rama falenderoi edhe ambasadoren Yuri Kim, edhe pse u shpreh e urr’ente qe ta bente kete.

“Ka mijera arsye per te pare drejt te ardhmes me nje buzeqeshje te madhe ne fytyre, sepse nuk ka me dyshim. Edhe pse kompanite ne fjale qe shohim ketu vlejne miliarda, por nuk paguajne bileta per te ardhur ne Shqiperi.

Te gjithe zoterinjte jane ketu per te investuar dhe per arsye biznesi. Dhe per te na u bashkuar ne. Ne mbyllje dua te kujtoj ish-Presidentin Donald Trump. Ai ka mbajtur nje fjalim te gjate duke shpjeguar sa e rre’zikshme eshte qe te kesh varesi nga gazi rus. Dhe koha na tregoi se eshte vertete e rre’zikshme dhe se duhet ta perballonim kete gje ne kete kohe kaq te shkurter. Duhet te realizojme keto projekte ne kete kohe te shkurter.

Disa vite me pare askush s’e imagjinonte dhe sot kemi ne dore te bejme te mundur kete projekt dhe e urr’ej ta them por me duhet ta falenderoj ambasadoren amerikane sepse ka qene gur themeli ne kete gje. Furnizimi me energji eshte pjesa me e rendesishme. pse e urr’ej? Sepse te falenderosh perandorite nuk eshte fort…por pas 30 vitesh SHBA na jep vertet energji, Jeta keshtu e paska.”, tha Rama.

Kete moment ambasadorja Yuri Kim e kaloi me nje buzeqeshje te ftohte.
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *