Yuri Kim: Atyre që besojnë tek unë u detyrohem një përgjigje. Ja përse ndërhyj në punët e ….


Me ane te nje postimi ne rrjetet sociale, ambasadorja amerikane ne Tirane, Yuri Kim ka reaguar ndaj aku’zave te Sali Berishes per nderhyrje ne procesin gjyqesor per çeshtjen e Partise Demokratike.

Yuri Kim shkruan se lu’fta kunder korrpsionit eshte nje interes thelbesor i sigurise kombetare te SHBA dhe se ambasadorja eshte duke inkurajuar gjyqtaret dhe prokuroret te bejne punen e tyre quhet.

“Nese “nderhyrja ne procesin gjyqesor” nenkupton inkurajimin e gjyqtareve dhe prokuroreve qe te bejne punen e tyre pavaresisht ker’cenimeve apo nxitjeve, duke e bere te qarte se SHBA do te vazhdoje te mbeshtese zbatimin e reformes ne drejtesi ne Shqiperi, duke nenvizuar se askush nuk eshte mbi ligjin dhe duke kerkuar qe te gjithe ne duhet te bejme pjesen tone per te luftuar kunder korr’upsionit dhe mosndeshkimit, atehere PO, SHBA ka bere dhe do te vazhdoje ta beje pikerisht kete – sepse lu’fta kunder korr’upsionit dhe perpjekjet per te minuar demokracine perbejne nje interes thelbesor te sigurise kombetare te SHBA-se”, mbyllet reagimi i ambasadores.

Sali Berisha e aku’zoi ambasadoren se po perpiqet te nderhyje ne procesin gjyqesor per çeshtjen e statutit te PD-se.

Ish-kryeministri i beri thirrje qeverise amerikane qe te reagoje per kete çeshtje, ndersa e cilesoi si qesharak reagimin e ambasadores per inc’identin qe ai pati ne Kuvend me Enkelejd Alibeajn.
Leave a Reply

Your email address will not be published.