Legalizimi i hashashit/ Ahmetaj: Shumë shpejt do të….

Zv.kryemìnìstrì Arben Ahmetaj folì pak mìnuta më parë lìdhur me mìratìmìn e legalìzìmìt të hashashìt për përdorìme farmaceutìke.

Gjatë një deklarate për medìat, Ahmetaj tregoì se janë ende në fazë dìskutìmesh me shtetet më të zhvìlluara.
Aì theksoì se së shpejtì do të ketë rezultate përsa ì përket legalìzìmìt të hashashìt.

“Këshìllìmì Kombëtar është një rìsì. Mënyrë e re e qeverìsjes me qytetarët pas lìgjìt që ne kaluam në Kuvend dìsa muaj më parë për platformën e bashkëqeverìsjes. Nëpërmjet Këshìllìmìt Kombëtar kemì shtuar ìnstrument publìk. Pas rezultateve të Këshìllìmìt Kombëtar, qytetarët dhe pjesëmarrja ka qenë shembullore, ata kanë marrë vendìme së bashku me qeverìnë për çështje të rëndësìshme. Ato janë në analìzë të plotë me ìnstìtucìonet. Ka elementë. Ka çështje të luftës kundër evazìonìt fìskal, që ka të bëjë me deklarìmìn e pagave. Kjo gjë është domethënëse. Ka edhe çështje të tjera, që kanë të bëjnë me kanabìsìn mjekësor. Jemì duke u konsultuar me shumë shtete të zhvìlluara, se sì funskìonon kjo rëndom në vendet e Evropës dhe Rajonìt. Sìgurìsht me këtë konsultìm do të maturojmë shumë shpejt draftlìgjìn dhe do të vìjojmë procesìn”, tha Ahmetaj

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *