Gazmend Bardhi ironizon Grupin e Rithemelimit: S’ka hap pas. Me 30 prill ju do mbani

Gazmend Bardhi theksoi se procesi i zgjedhjes ne dege nisur nga “Rithemelimi” po le jashte demokratet me sa krifica.

“Ka lene jashte demokrate qe kane sa krifikuar. Ky ka qene shqetesoi i sotem i grupit parlamentar. Per fat te keq ashtu siç doli ketu poshte, s’ka rendesi per demokrate nese Berisha e njeh apo jo Alibeajn si kretar grupi”, tha ai.

Bardhi tha me tej se nuk e kane dorezuar seline dhe se beteja e tij nuk eshte per zyrat.

“S’ka asnje dorezim te PD-se. E drejta e ankimit eshte kushtetuese. I kujtova zotit Berisha se ne  25 mars kur ka ardhur ne zyren time me ka thene qe vendimet e gjykatave duhen te respektohen. Pergjigja ime ka qene po. Por sot na doli qe po te ankimosh vendimin do te thote se ke animuar te Edi Rama dhe is ollo ne vemendje se ky eshte dopio standard”, tha ai.

Kuvendin e 30 prillit, Bardhi e cileson si te pa’ligjshen. Te njejten gje thote edhe per Komisionin e Rithemelimit, pasi sipas tij nga dje ketij organi i ka mbaruar afati.

“Nuk ka nje Kuvend te ligjshem ne 30 prill. Ai kuvend ishte caktuar ne 22 mars dhe nuk ka nje mbledhje tjeter qe te caktohet ne 30 prill. Afati i Rithemelimt ka qene 4 muaj. Qe do te thote se nga dje Komisioni i Rithemelimit eshte i pa’ligjshem. Perfshirja e PD ne keto procese te njeanshme nuk eshte zgjidhje. Bashkimi nuk ndodh me fjale”, u shpreh ai.

Gazment Bardhi eshte shprehur se nese gjykata e Apelit do te lere ne fuqi vendimin e gjyqtarit te Tiranes, Agron Zhukri qe Komisioni i Rithemelimit do drejtoje PD-se, atehere do e zbatojne.

Pyetjes se gazetareve, nese lihet ne fuqi vendimin i Agron Zhukrit, çfare do beni, Bardhi tha: Do zbatojme vendimin e gjykatave.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *