Grupi Rithemelimit merr vendimin. Ja çfarë do të bëjnë me Enkelejd Alibeajn

Ish-deputetja e PD-se zbulon vendimin qe kane marre per Alibejan dhe tregon çfare po ndodh brenda selise blu

Ish-deputetja Mimoza Hajdarmataj, e cila eshte rreshtuar ne krah te Sali Berishes, u shpreh sto se synimi i ‘Rithemelimit’ eshte bashkimi i PD-se dje krijimi i nje opozite te forte per te rikthyer shpresen tek shqiptaret.

“Ne po bejme thirrje per bashkim, nuk kemi luksin te humbin asnje demokrat. Me largimin e Bashes qe mbante pe ng PD dhe seline, ka hapesira per t’u bashkuar. Po e ndjeme çdo dite. Demokratet po bashkohen. Ne synojme perveç bashkimit, te kthejme shpresen tek te gjithe shqiptaret. Tani do te kemi nje opozite reale per t’u perballur me Edi Ramen.”

Hadarmataj tha se Alibeaj ne krye te grupit Parlamentar eshte si nje thirrje per bashkim. Fakti qe Alibeaj eshte kryetari i Grupit Parlamentar, eshte hapi jone i pare i fteses per bashkim. Alibeaj duhet t’i nenshtrohet vullnetit te shumices. Kryesoja eshte qe te rikthehet funksioni i Grupit Parlamentar”, tha demokratja.

E pyetur nese Sali Berisha do te kete mundesine te kandidoje, ajo tha se kushdo ka te drejten e pjesemarrjes ne gare per t’u bere kreu i PD. Sipas saj eshte shumica ajo te do te vendose.

“Ndoshtat” kane rene. Ne demokraci vendos vota dhe shumica. Vete Berisha ka thene qe do te kandidoje, por nese dikush tjeter e garanton mbeshtetjen e demokrateve le te futet ne gare dhe ta drejtoi PD. Nuk ka me kushte! Kishim nje opozite fasade, tashme ne na intereson nje PD e forte dhe alternative qeverisese. Le t’ua u leme ne dore votuesve”, u shpreh ajo.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *