Edi Paloka shperthen ne fyerje kunder Bashes / Ishe ti qe i sherbeve Rames dhe percave PD-ne, tani ka ardhur momenti te hak…

Deputeti i PD, Edi Paloka ka fajësuar Lulzim Bashën për përçarjen brenda PD, shprehe se forca e tij politike ndodhet në momentet më të vështira të saj. Ndër të tjera ai tha se zgjedhjet e pjesshme vendore të 6 marsit, i dhanë fund dilemave për Lulzim Bashën, ndërsa shtoi se dorëheqjen e këtij të fundit e kanë kërkuar edhe deputetët që e mbështetën.

Edi Paloka tha se, PD është në kushtet më të vështira që ka pasur ndonjëherë, fut kështu edhe vitin ’97. Sot kemi një çarje të nxitur nga Kryetari i partisë, dhe kjo e ka bërë situatën ende më të rëndë. 6 marsi i dha fund dilemave. Edhe ata që e besuan deri dje Lulzim Bashën sot mendoj se s’kanë më asnjë dilemë. Por për fat të keq edhe pas 6 marsit ne gjendemi në një situatë aspak të mirë për PD, sepse megjithëse Bashës i ka kërkuar dorëheqjen pasi është shkarkuar nga pjesa kryesore e PD. Bashës i është kërkuar dorëheqja nga deputetët e tij dhe Basha vazhdon të përsërisë në mënyrë të habitshme dhe të turpshme të njëjtën frazë.

Paloka tha se hapat që ndoqi Basha gjatë gjithë këtyre muajve i kanë shërbyer vetëm Edi Ramës.
Ky njeri me gjithë këto hapa që bëri, me gjithë këtë rrugë që ndoqi për ta çuar PD në përçarje i ka shërbyer vetëm Ramës.

I pyetur se a është Lulzim Basha peng i Edi Ramës, Paloka u shpreh: Të gjithë ne jemi të detyruar kemi apo jo fakte që të gjykojmë në bazë të veprimeve të gjithsecilit. Përderisa të gjithë veprimet e Lulzim Bashës çojnë ujë në mullirin e Ramës unë jam i detyruar ta pranojë këtë. Veprimet e tij na bëjnë të mendojmë se këtë zotërinë e detyrojnë të mbajë qëndrime të tilla. Ai komentoi sërish zgjedhjet e 6 marsit, duke thënë se shumica e PD votoi Sali Berishën. Ndërsa shpallja “Non Grata” për këtë të fundit sipas tij është një veprim për t’i ulur kokën opozitës dhe për t’i dhënë fuqi Edi Ramës.

Edi Paloka gjithashtu nuk mundi te la pa permendur se si, Ai “Non Grata’ mori partinë. Mbi 70% e demokratëve votuan kandidatët e atij “Non Gratës”. Non Grata e Berishës është një vendim i marrë ndaj PD, për t’i ulur kokën opozitës për t’i dhënë fuqi Edi Ramës që të mbretërojë në këtë vend, kjo është vërtetuar që nga 9 shtatori, jo vetëm një herë por më shumë se njëherë. 6 marsi vërtetoi se anëtarët e thjeshtë dhe elektorati i thjeshtë janë shumë më koshient për atë që ka ndodhur.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *