Ambasadorja Kim replikon me Kryeministrin Rama: Si është puna me ty? Ne ju kemi dhënë më shumë sesa …

Kryeministri Rama ka shfaqur hapur ankesat kundrejt Shteteve te Bashkuara , perballe vete ambasadores Yuri Kim. Ne nje takim ne Universitetin Bujqesor te Tiranes, Rama tha se SHB-te premtojne shume e bejne me pak, si çdo vend tjeter.

Pjese nga replikat:

Edi Rama: Kanadaja ka marre pjese te madhe. Edhe SHBA premtuan jo aq sa premtuan por nje pjese pasi e kane pak si zakon qe bejne me pak se sa premtojne, kur vjen puna tek gjerat konkrete, kur vjen puna tek vlerat, standartet e predikimet, na japin me bujari te madhe. Por ne i marrim me kenaqesi.

Po qe puna per standarde dhe vlera i kemi ketu nuk ka dite nate na japin me bujari te madhe. Kur vjen puna te gjerat konkrete japin por me kujdes. Se nuk kane te shkretet. Megjithate me vjen shume qe sot jemi bashke ketu. Me pelqeu shume ajo pjesa qe tha rektori ju garantojme zonja ambasadore, mu kujtua koha kur vinte sekretari i partise ketu nga Komiteti dhe i thoshte ai dekani i vjeter ju garantojme shoku sekretar i Komitetit te Partise se ne do punojme qe partia dhe populli te jene krenare per ne. Edhe ne ju garantojme patjeter. Keto kisha une. Suksese. Rrofte miqesia Shqiptaro-Afgane.

Yuri Kim: Jam e sigurt qe perkthimi nuk ishte ne rregull, degjova diçka te çuditshme….

Edi Rama: Do pushohet perkthyesi tani.

Yuri Kim: Si eshte problemi me ty?

Leave a Reply

Your email address will not be published.