Blinken jep lajmin për 11 zyrtarë/ Ka ardhur koha për kufizime dhe heqje vizash

Ne kuader te Dites Nderkombetare Kunder Korr psionit, sekretarit Amerikan i Shtetit Antony Blinken ka paralajmeruar sanksione dhe kufizime vizash per 11 zyrtare dhe ish-zyrtare.

Lajmin e ka bere te ditur permes nje postimi ne Twitter, ndersa thekson se zyrtaret ne fjale ak zohen per korr psion.

“Ne Diten Nderkombetare Kunder Korr psionit, Shtetet e Bashkuara po vendosin sanksione dhe kufizime vizash per 11 zyrtare aktuale dhe ish-zyrtare te korr ptuar. Se bashku, ne mund te lftojme korr psionin dhe te promovojme llogaridhenien dhe qeverisjen e mire.”, shkruan Blinken ne Twitter.

Deri tani nuk dihen emrat e zyrtareve dhe ish-zyrtareve ne fjale dhe shtetet nga jane.

Nderkohe nga ana tjeter, takimi mes zv.ndihmesit te Sekretarit Amerikan te Shtetit Gabriel Escobar me kryetarin e PD Basha ka prekur ne menyre te veçante luften kunder korr psionit.

Nje nder elementet kryesore ka qene perpos dhenies fund te pandeshkueshmerise se zytrtareve te larte te korr ptuar, edhe lidhjeve abuzive te biznesit me politiken per te perfituar ne menyre te paligjshme para nga taksapaguesit shqiptare.

Behet me dije se “Escobar ka thene ne takimin me Bashen se SHBA do te filloje te mbledhe informacion per te gjithe biznesmenet shqiptare te cilet jane pasuruar ne menyre te parregullt duke shfrytezuar lidhjet qe kane pasur dhe kane me politiken”.

Leave a Reply

Your email address will not be published.