Rama protestuesve: Nuk keni parë gjë akoma. Ju kujton Biberonin e Qumështit

Kryeministri Rama deklaroi diten e sotme se personat qe thone se eshte rritur fatura e energjise duhet ta shikojne se si eshte ajo e plote e me pas do u duket si ‘biberon qumeshti’ pompa e naftes. Keshtu deklaroi sot kreu i qeverise ne nje takim me perfaqesues te biznesit te vogel, teksa tha se çdo njeri duhet te jete i pergatitur dhe te mos pa’nikoset per ate qe mund te vije.

Pertej gjerave shqetesuese dhe skenareve qe mund te jene me te veshtire kam bindje se do t’ja dalim. Koha do tregoje se nese kon flikti do agr’avohet dhe nuk do kete marreveshje, BE do veproje per te hedhur burime ekstra financimi per te mbeshtetur ekonomite dhe gjithe popujt e vet.

Mua dhe te tjereve ne rajon na takon te bejme pre’sion qe te mos ndodhe si me rastin e meparshem. E kemi filluar kete pune dhe kjo nuk do mbetet ne renie te lire. Deri atehere ne kemi paketen e rezistences per ata qe goditen drejtperdrejt. uk ka njeri qe shkon i pangrene ne shtrat. Nese ne zgjidhim problemin e transportit te gjitha ta qe nuk kane veture marrin urban dhe te vijojne te marrin pa paguar asnje qindarke me shume.

Skenari eshte qe te kemi kapacitet qe te vazhdojme ta paguajme energjine. Qe te mos rritet energjia per ju duhet te shkojme ne 650 mln euro vetem per te paguar keto. Ne do e bejme me çdo kusht. Keta qe flasin t’ua çojme njehere faturen siç eshte do dalin te thone aman vetem kete na hiqni se pompa e naftes do u duket si biberoni i qumeshtit kur ishin te vegjel. Pertej tre muajit prape duhet te kemi rezerve. Duhet te pergatitemi per te gjitha. Per sa kohe kemi fryme dhe jete duhet te vijojme pa panik, tha Rama.

Leave a Reply

Your email address will not be published.