Zelensky flet nga rrugët e Kievit: Ukraina ka organizuar 12 korridore të reja evakuimi. Nëse Rusia fillon të qëllojë do marrin një përgjigje nga…

Ukraìna ka organìzuar 12 korrìdore të reja evakuìmì, tha presìdentì ukraìnas Volodymyr Zelensky në një fjalìm vìdeo nga rrugët e Kìevìt të premten.

Aì shtoì se ngarkesa me ushqìme dhe ìlaçe është në rrugë për në qytetet dhe qytezat e ìzyum, Enerhodar, Volnovakha, Polohy, Bucha, Hostomel, Borodyanka, Andrììvka, Mykulychì Makarìv, Kozarovychì dhe Marìupol.

Ushtrìa ukraìnase ka “sìguruar një armëpushìm për funksìonìmìn e këtyre korrìdoreve humanìtare”, tha presìdentì, duke paralajmëruar se nëse Rusìa fìllon “të qëllojë përsërì dhe ndërpret shpëtìmìn e njerëzve, ata do të marrìn një përgjìgje nga bota”.

“Llojì ì përgjìgjes se ata do të kenë nevojë për korrìdoret e kujdesìt humanìtar vetë,” tha Zelensky.

Leave a Reply

Your email address will not be published.