Berisha “non grata”/ Basha: Pa diskutim qe ishte teme diskutimi me Escobar, qendrimet e DASH do … Escobar: Pres ta takoj Bashen ne Washington…

Kryedemokrati Lulzim Basha ne nje prononcim per media pas takimit me zyrtarin e larte amerikan, Gabriel Escobar pranoi se teme diskutimi ne seline blu ka qene edhe vendimi i SHBA per te shpallur non-grata ish kryeministrin Sali Berisha.

I pyetur nese Escobar ka sjelle prova kunder Sali Berishes, qe mund t’i paraqese ne organet e drejtesise, Basha u pergjigj:”Pa diskutim qe ceshtja e pandeshkueshmerise dhe politikat e sanksioneve per personat “non grata” ishin pjese e diskutimit, sa i perket ceshtjeve qe i takojne vendimeve te Departamentit te Shtetit jam i bindur qe do te keni mundesine te degjoni nga zoti Escobar qendrimet e Departamentit te Shtetit”.

Kreu i  PD iu pergjigj pozitivisht fteses se Escobar per te vizituar Uashingtonin.

“Eshte nje ftese e perseritur, e mirepres me shume kenaqesi. Po planifikoj nje vizite ne Uashingon.”- shprehet Basha.

Leave a Reply

Your email address will not be published.