Zonja Hajdari ju drejtohet demokratëve: Ju flas si vajza e Azem Hajdarit. Më dhemb në shpirt kur …

Ish-deputetja e Partise Demokratike, Rudina Hajdari ka reaguar pas humbjes se PD ne zgjedhjet e 6 Marsit. Me ane te nje mesazhi te bere ne rrjetet sociale, Hajdari thote se nuk ka fjale qe mund ta pershkruajne ndjesine qe kishte kur pa se partia e themeluar nga i ati humbi zgjedhjet. Hajdari shton se ky rezultat i dhemb shume.

Nuk kam fjale per ta pershkruar ndjesine qe pata dje kur pashe se Partia e themeluar nga im ate dhe qindra studente guximtare, te cilet dolen kunder rregjimit komunist per te instaluar demokracine ne Shqiperi, u katandis nga forca qe solli lirine dhe demokracine ne nje parti te vogel e pa mbeshtetje elektorale. Si ish deputete e PD kjo me dhemb, e si bija e Azem Hajdarit kjo me tm’erron.

PD nuk eshte prona as e Lulzim Bashes, te cilen ai mund ta shpenzojne, shper dorojne, shka terrojne sipas interesit te tij personal. PD eshte themeli i demokracise shqiptare. Themel i lare me gja kun e njerezve qe dhane jeten per te e me djersen e ballit te qindra mijera qytetareve te cilet besuan dhe luf tuan per nje Shqiperi ku jetohet me dinjitet e ne liri.

Ndaj dua sot ti bej thirrje si Bashes qe ti japin fund shkaterrimit te PD, ti hapin rruges nje gare e cila do te mundesoje ardhjen ne PD te nje lidershipi te ri, me vizion, me pasion, me energji dhe pa ngarkesa nga e kaluara.

I bej thirrje gjithe demokrateve qe te mos heshtin me, te mos perulen me para atyre qe po shkaterrojne Partine Demokratike por te bashkohen per te kerkuar nje drejtim te ri. PD ka qene partia qe i ka bere shqiptaret te enderrojne per Europen, per nje te ardhme te ndritur e plot begati. Çdo demokrat, çdo militant, çdo zyrtar, çdo deputet i PD qe nuk ka hyre aty per plaçke por per ideal e pasion duhet sot te ngreje krye e te shpetoje PD nga shka terrimi e zhdukja. SOT! Neser do te jete vone! shkruan Hajdari.

Leave a Reply

Your email address will not be published.