“Shtëpia e Lirisë” do të mbyllet më 7 mars/ Përgjigjet Berisha dhe ka një paralajmërim për Bashën dhe Ramën

Ish-kryeministri  Berisha ka folur per te ardhmen e koalicionit ‘Shtepise se Lirise’ pas 6 marsit ne nje konference me kandidatin Bardh Spahia.

Berisha u pyet se cila eshte perspektiva e “Shtepise se Lirise”, nese do te mbyllet me daten 7 mars apo do te avancoje deri ne krijimin e nje grupi parlamentar.

Ai tha se “Shtepia e Lirise” eshte nje aleance elektorale dhe kjo erdhi si rezultat i rre’mbimit te logos te PD nga Rama per llogari te Bashes, me pol’ice dhe me gjykates.

Por edhe po te mos qe kjo, ne ne koalicion do te ishim dhe une dua t’ju siguroj ju, se sapo te perfundonim problemet e ristrukturimit te brendshem te partise, ne do te kalonim ne zgjerimin e madh te frontit te revolucionit paqesor demokratik me forca te tjera politike qe duan te qendrojne si opozite e vertete dhe jo pseudo-opozite, perfshire ketu intelektuale, shoqerine civile e te tjere me radhe.

Pra, ky front me kete emer eshte elektoral, por pas zgjedhjeve do te jete nje front edhe me i gjere se ky qe do te perballet me narrko-shtetin ne Shqiperi.

Rama nuk ndryshon, por shqiptaret do ta ndryshojne ate. eshte i domosdoshem largimi i tij sa me shpejt nga pushteti. A mund te largohet ai nga pushteti. PO. eshte i perfshire ne afe’ra korreuptive qe s ‘mund te dale. Nuk them se do marre pergjigje nga drejtesia qe kontrollon, JO, por ai do marre pergjigje nga qytetaret, u shpreh Berisha.

Cili eshte plani juaj per te ndezur shqiptaret…

Une gjeta te gjalle idealet parimet e kesaj partie te qindra mijera shqiptare. Dhe kjo me inkurajon shume. Betejen e kemi nisur per rikthimin e lirise. ne pamje te pare te duket si abstrakte por une e konsideroj shume konkrete. Do bej gjithçka te bind shqiptaret per voten. Kane qendrime te ndryshme per voten. Gjithcka qe bej do synoj voten. Cdo gje duhet te bejme te sjellim te rinjte ne piedestal. Nuk ka projekte me ideale se endrrat e tyre te dites. Po kaq te rendesishme jane grate dhe roli i tyre. A do ia dalim? Une besoj plotesiht.

Koalicioni me LSI demotivon demokratet?

Beteja eshte me origjinalin, beteja kryesore zhvillohet me Ramen, Basha eshte nje pe’ng i tij. Kete e kane marre vesh mire shqiptaret. Ju e shihni si rrokulliset nga polli ne poll, nese e con ne anetaresine e PD ai bie ne 0.08 %. Demokratet te bashkohen te gjithe ne fushate. Kam deklaruar se do bej koalicion me LSI e cdo force politike per per’mbysjen e Rames.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *