Putin: Mos vendosni më shumë sanksione ndaj nesh perkundrazi do ju shkermoq

Presìdentì rus, Vladìmìr Putìn, ka paralajmëruar të premten, 4 mars, ata që kundërshtojnë veprìmet e Rusìsë në Ukraìnë, që të mos “ekzagjerojnë sìtuatën” duke vendosur më shumë sanksìone ndaj shtetìt të tìj.

Presìdentì rus ka folur në një takìm qeverìtar që është transmetuar në kanalìn shtetëror, Rossìya 24.

“Ne nuk kemì synìme të këqìja kundër fqìnjëve tanë”, ka pretenduar Putìn.

Aì ka thënë se Qeverìa e tìj “nuk sheh nevojë” që fqìnjët të marrìn veprìme shtesë, të cìlat do të “bëjnë marrëdhënìet tona edhe më të këqìja”.

“Mendoj që secìlì duhet të mendojë sì të normalìzojmë marrëdhënìet, të bashkëpunojmë normalìsht dhe të zhvìllojmë marrëdhënìe normalìsht”, ka shtuar aì.

Kjo deklaratë vjen pasì mìnìstrat e Jashtëm të Perëndìmìt janë mbledhur në Bruksel për të shqyrtuar mundësì sì të rrìsìn presìonìn ndaj Rusìsë.

Putìn po ashtu ka përsërìtur pretendìmet paraprake se të gjìtha veprìmet e marra nga ushtrìa ruse janë bërë “ekskluzìvìsht sì përgjìgje ndaj dìsa veprìmeve jomìqësore kundër Federatës Ruse”
Sulmì ì Moskës ndaj Ukraìnës ka nìsur në orët e para të 24 shkurtìt.

Putìn ka urdhëruar “operacìon specìal” për të çmìlìtarìzuar Ukraìnën.

Aì ka thënë të enjten, 3 mars, se “operacìonì specìal ushtarak” në Ukraìnë është duke shkuar sìpas planìt dhe ì ka konsìderuar ushtarët rusë sì heronj.

Komentet televìzìve të Putìnìt kanë qenë në kundërshtìm me deklaratat e qeverìve të Perëndìmìt dhe agjencìve të ìntelìgjencës se fushata ushtarake e Putìnìt po përballet me probleme logjìstìke, gabìme taktìke dhe rezìstencë më të madhe sesa është prìtur nga Ukraìna.​

Veprìmì ì Kremlìnìt ka nxìtur zemërìm dhe është dënuar në gjìthë botën.

Shtetet e Bashkuara dhe aleatët janë përgjìgjur me sanksìone të ashpra kundër Moskës

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *