Nikoll Lesi bën parashikimin: Berisha do dhurojë SPEKTAKEL. Shkodrën e ka në xhep, por edhe

Fushata ekektorale per zgjedhjet e pjesshme vendore te dates 6 mars per 6 bashkite, ku kryesore jane Durresi dhe Shkodra, duket se do te sjelle rezultatate spektakolare.

Berisha ka rritur piket ne sondazhet per Shkodren, por duket se po njeh rritje spektakolare edhe per Durresin dhe Dibren, pasi Rrogozhinen, Lushnjen dhe Voren do ti fitoje kryeministri Rama. Natyrisht qe Durresi deri tani figuron pro PS, por asnjehere nuk dihet se si shkon vota ne kutine e votimit.

Ne Shkoder afro 60 perqind e votuesve thone se do te votojne kandidatin e Berishes, çka sjelle fitoren e kandidatit te ish-kryeministrit demokrat. Fitorja ne Shkoder ne bastionin demokrat te PD do te sjelle rritjen e kuotave te Berishes ne PD si dhe largimin e besimit nga demokratet per bashen. Ose anasjelltas, nese ndodh qe fiton Basha.

E kemi thene disa here se keto zgjedhje nuk jane thjesht zgjedhje lokale, por kryesisht zgjedhje politike ku do te vendoset se kush do te jete njeriu qe besojne demokratet ne Shqiperi.

Keto jane zgjedhje per te siguruar nese kemi opozite apo ajo ka vdekur.  Ndaj demokratet duhet te votojne masivisht. Nga keto zgjedhje do te vendost fati i opozites shqiptare. Dhe nese demokratet nuk dalin ne votime, ata bejne nje vetvrasje politike duke ia dorezuar Edi Rames te gjitha pushtetet, nderkohe qe duhet me çdo kusht te shkohet ne kutite e votimit per te dhene voten per kandidatin qe duan, por votat duhet te jene se ke duan demokratet si drejtues te tyre, pra Bashen apo Berishen.

Ne raport me voten qe do te zbardhet me date 6 mars ne darke vone do te vendoset nese do te kemi opozite apo Edi Rama ka marre gjithçka.

Durresi dhe Dibra japin shenja se mund te ndryshojne historine e Shqiperise nese votojne kunder kryeministrit Rama, por kryesorja ne keto votime do te jete bashkia Shkoder, atje ku eshte djepi i demokracise shqiptare. Ndaj beteja epokale do te jete ne Shkoder. Por nese elektorati shqiptar eshte i qarte dhe i kthjellet duhet te votoje kunder qeverise per te dhene mesazh se kerkon ndryshimin e madh.

Nese ndodhe qe me 6 mars votat jane te gjitha per Edi ramen demokracia ka vdekur te pakten per afro 10 vite.

Nuk duam te ndikojme ne votat shqiptare te ketyre 6 bashkive, por ka nevoje per ekulibrim te pushtetit, sepse nese Edi Rama i merr te 6 bashkite, atehere pluralizmi ka vde kur dhe duhet te pranojme se jemi nje shoqeri me probleme kulture dhe demokracie.

Kryeministri Rama ka dale ne fushate keto dite me synimin qe ti marre te gjitha bashkite qe jane ne votime per te krijuar perceptimin popullor se nuk kemi opozite e se Edi Rama mbetet mbreti shqiptar qe nuk duhet kundershtuar.

Por kjo do te sjelle nje pushtet te fuqishem te kryeministrit  ku nuk do te kete shenja opozite ne Shqiperi, çka krijon nje pre cedent te rre zikshem per demokracine shqiptare.

E mira do te ishte qe votuesit te ishin te qarte dhe te kthjellet se duhet votuar kunder pushtetit qe te fitojne ndonje bashki nga keto qe jane ne votim, sepse keshtu rritet opozitarizmi ne vend, pasi ne te kundert opozita ka vd ekur dhe per 10 vite do te mbreteroje vetem Edi Rama.

Ne keto zgjedhje te 6 marsit votohet nese do te kete pluralizem apo vetem PS-ja merr çdo gje. Ndaj duhet te perbashkohen elementet opozitare per te votuar qe demokracia te mos vdese, sepse pas 6 marsit Edi Rama ka te drejte te thote nese fiton te 6 bashkite se une duhet te jem mbreti i padiskutueshem i shqiptareve edhe per 10 vite.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *