Avokat Ngjela ngre alarmin: Ukraina Çelik. Kur të nxjerrin në fushëbetejë BISHEN, ju do të

Avokati Spartak Ngjela ka komentuar lu ften qe po zhvillohet mes Ukraines dhe Rusise. Sipas Ngjeles, Ukraina eshte e fuqishme per shkak se kane fabrikat me te medha te ar meve dhe rakketave. Ngjaela ka theksuar se kjo eshte arsyeja qe Putini po iu kerkon dorezimin e ar’matimit te rende.

Ukraina ka pasur dhe ka industri shume te zhvilluar te prodhimit te avioneve dhe te tankeve. Ajo eshte ne rangun me te larte te prodhimit te çelikut ne bote.”shkruan avokat Ngjela.

Ne nje analize te gjate, avokat Ngjela vlereson me nota maksimale Presidentin e Ukraines, Volodymyr Zelensky, duke e cilesuar ate nje hero te kohes sone.

l. Heroika patriotike e liderit, ndez heroizmin lndividual te qytetareve dhe krijon heroiken kombetare. Kjo po ndodh ne Ukraine me Zelensky-n qe tani u kthye ne nje figure boterore. Kam qene i sigurt per kete; dhe tani bota do te shohe se si; nje popull trim dhe paqedashes si ukrainasit do te shpetojne edhe Rusine por edhe boten nga nje çerdhe putiniane.

Kjo, ne fakt, eshte nje eksperience historike diktatoresh, apo tiranesh, qe e sjell fundin e tyre nga nje gabim qe keta e ndermarrin, ne nxitje, nga pasioni individual per te sunduar si monark absolut. Se nuk e kuptojne dot, as sot, qe kjo kohe, ne Evropen aktuale, e ka zhveftesuar deri ne pamundesi pushtetin e individit si monark absolut.

ll. Poeti i madh i Ukraines Taras Shevchenko, duke qene nje nga poetet me te medhenj te Shekullit te XIX, ne poezine e tij ka satirizuar me art shtypjen e Rusise kundrejt ukrainasve. Kjo eshte nje veper e madhe qe tani jam i bindur se do te rishfaqet gojarisht ne heroizmin Ukrainas.

Ukrainasit kane nderkohe fabrikat me te medha te ar’meve dhe ra’ketave. Dhe kjo eshte arsyeja qe Putini po iu kerkon dorezimin e armatimit te rende.

Ukraina ka pasur dhe ka industri shume te zhvilluar te prodhimit te avioneve dhe te tankeve. Ajo eshte ne rangun me te larte te prodhimit te çelikut ne bote.

Po u shtria e Ukraines çfare perfaqeson?

lll. Prisni, se ende nuk ka dale ne shesh e te shfaqet strategjia reale e ushtrise se Ukraines. Sepse disa vjet ka qe Ukraina, me Zelenskin, ka shpetuar nga drejtimi i agjentures ruse. Dhe duhet te mbahet mend se historia moderne e sllaveve evropiane ka filluar ne Kiev. Edhe te paret sllave qe u konvertuan ne te krishtere; ne vitin 998; ata te Kievit kane qene. Edhe katedralja e madhe e Shen Sofise; qe ka nje vlere universale ne te gjithe boten sllave dhe ne Evrope, gjithashtu; ne Kiev eshte ngritur ne vitin 1037.

Edhe letersia e pare kunder realizmit socialist ne art; nga shkrimtaret e talentuar ukrainas ka filluar, qe ne mesin e viteve 1960′.

Por duhet te dihet me theks te veçante se letersia me vlere ne boten sllave ka filluar ne Kiev, qe ne shekullin e njembedhjete. Ne shekullin e dymbedhjete ne Kiev u shkruar vepra e madhe “Kenga e Fushates se Igorit”. Nje shkrim epiko-historik me stil te veçante ornamental qe studiohet sot kudo.

lV. Por, e nje vlere te veçante per te gjithe boten sllave: edhe ne Poloni edhe ne Rusi, ka pasur opozicioni i hapur antikomunist i ukrainasve te iluminuar qe gjate viteve 1970; qe tro nditi thellesisht regjimin komunist te Moskes.

E pse ta zgjasim? Historia e Ukraines eshte nje histori e nje vlere te veçante ne historine e qyteterimit evropian. Ne kete kohe; duket se ka ardhur çasti qe ky popull trim dhe i talentuar te shkelmoje egersine Putin nga historia diktatoriale e Rusise. Dhe kjo sigurisht qe do te jete nje vlere e madhe e Ukraines ne historine boterore.

Leave a Reply

Your email address will not be published.