Presidenti Turqise Rexhep Erdogan trondit NATO-n: Zhgenjimi me i madh erdhi nga ATA

Presidenti turk Tajip Erdogan, ka hedhur ak uza ndaj NATO-s dhe vendeve perendimore ndaj su lmit te Rusise ndaj Ukraines, duke thene se qendrimi i tyre nuk ka qene serioz.

Nuk duhet te kthehet ne nje stuhi te zakonshme denimi. NATO duhet te kishte ndermarre nje hap me vendimtar”, tha Erdogan pas lutjeve te se premtes ne Stamboll.

“Per momentin, Bashkimi Evropian po i jep vetem shume keshilla Ukraines. Mentalitetet e BE-se dhe perendimore nuk kane paraqitur nje qendrim vendimtar. Çfare do te bejne? A ka ndonje hap qe do te ndermarrin? Ne samitin e sotem te NATO-s, ne Do te flasim se çfare lloj hapash po ndermarrin dhe do te ndermarrin”, shtoi Erdogan.

Me 24 shkurt, Rusia njoftoi nje operacion ushtarak kunder Ukraines, duke terhequr de nimin nderkombetar dhe premtimet per sanksione me te asshpra ndaj Moskes.

Shprthime u raportuan ne disa provinca te Ukraines, duke perfshire kryeqytetin Kiev, pasi qytetaret u strehuan dhe tanket kaluan kufirin nga Bjellorusia ne Ukraine.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *