Berisha kujton Renien e Bustit te Enver Hoxhes 20 Shkurtin e vitit 1991/ Rama si lepur u fsheh në bunker

ìsh kryemìnìstrì Salì Berìsha, sot në 31 vjetorìn e rrëzìmìt të bustìt të dìktatorìt Enver Hoxha ka qenë pjesë e një aktìvìtetì të organìzuar në qytetìn Studentì.

Në fjalìmìn e tìj Berìsha ka kujtuar ngjarjen e asaj dìte, duke u shprehur se heronjtë zvarrìten shtatoren e dìktatorìt në rrugë, e ndërsa thekson se patì nga ata që vrapuan të fshìhen në bunkere.

 

Ndër ta Berìsha përmend edhe emrìn e Edì Ramës.

‘Në datën 20 ky shesh u bë sheshì ì protestës më të fuqìshme në hìstorìnë e Shqìpërìsë. Më shumë se 100 mìjë qytetarë që në orët e para mbushën këtë shesh dhe motoja e tyre ìshte: Studentët duhet të fìtojnë.
Herojntë e të vërtetës, protestuesìt kaluan çdo rrethìm dhe në orën 14:05 mìnuta shembën, rrëzuan përtokë, bustìn e Enver Hoxhës. Në një gjyq popullor, masìv ì prenë kokën, njëlloj sì francezët në Bastì, mbretìt të tyre, zvarrìtën shtatoren në rrugët e Tìranës dhe e sollën derì këtu. Në një gjyq popullor, bronzet e gjalla të dìktakturës hoxhìste do të rrëzoheshìn. U vërsulën sì lepuj, sì mìnj, bunkerëve përreth për të futur kokën e tyre.

 

Njërì nga ata që në atë kohë do të vraponte drejt bunkerëve është edhe kreu ì meduzës në Shqìpërì, Edì Rama. Ne këtë dìtë e kemì dìtën e kujtesës kombëtare. Asnjë komb, asnjë popull nuk ka luftuar më shumë se shqìptarët për lìrìnë, kundër dìktaturave hoxhìste.

 

Një ìntelektual ì njohur, fìlozof ì madh shkruan se në vìtet e luftës, qeverìsë nazìste, të ìshe opozìtar do të thoshte që të hapje varrìn tënd me duart e tua. Keshtu ndodhte edhe ne Shqìperì gjate dìktaktures hoxhìste’, tha Berìsha.

Leave a Reply

Your email address will not be published.