Spiropali i drejtohet Bashës: Po të vjen koha. Edhe ato dy gishta që të kanë ngel lart …

Ministrja Elisa Spiropali i eshte pergjigjur kryedemokratit Basha ne lidhje me akzat per inceneratoret.

Spiropali tha se pastrimi i vendi nga mbetjet ishte domosdoshmeri, duke shtuar se me ata qe kane bere shkelje, do te merret drejtesia.

Ajo nuk i la as aku zat ndaj Bashes, teksa tha se edhe ai do te pergjigjet para drejtesise ‘per ato qe ke bere’.

Kjo qe sapo tha eshte absurde. Mungesa absolute e kohorences eshte uleritese. eshte i njejti njeri qe del cdo dite dhe thote qe reforma ne drejtesi eshte e kapur dhe i sherben kesaj shumice. eshte po i njejti njeri qe flet sot per te njejtat institucione qe jane krijuar nga vullneti i kesaj qeverie dhe i Kryeministrit Rama. Kush e mendonte me pare qe kryebashkiake, ministra, udheheqes politike do te merreshin te pandehur.

Basha eshte shembulli i gjalle per fakte dhe vje dhje te provuara ka shpetuar vete pikerisht nga ajo drejtesi. Flet ketu per gishta dhe per duar ky qe vetem 2 gishtat ka lart dhe eshte i gjithi i zhytur brenda. Ne e lejuam ngritjen e Komisionit Hetimor per Mbetjet edhe pse ishte ne hetim nga SPAK. E beme kete per te qene transparent deri ne fund. Nese ka pasur abzime kete e percakton prokuroria. Sot ju bashke me Tabakun dilni dhe shpallni njerez fajtore duke kerkuar bu rgim.

Ne jemi ndare nga ai sistem ku njerez me pushtet qendronin te pandeshkuar dhe behej kerdia te njerez te pambrojtur. Ne me sistemin pandeshkueshmerise dhe me kapjen e shtetit nuk na lidh asgje me, sic ju lidhte juve me pare. Ky pushtet kushtetues, ai gjyqesor, i eshte kthyer qytetareve shqiptare. Ju me kete gjuhe nuk i bindni dot qytetaret e Shqiperise. Ju beni gare ketu se kush eshte me radikali, kush do te fuse me shume njerez ne bu rg, çoni letra neper ambasada.

Shkoni pergjigjuni per ato qe ju keni bere. Kushdo qe ka shkelur ligjin, do te pergjigjet tek ai institucion qe nuk i pagabueshem dhe perfekt por po ndryshon. Ne fund pastaj eshte gjykata e pagabueshme, vota e njerezve. Do te vije koha e pergjegjesi per te gjithe. Po ndahet shapi nga sheqeri, tha ajo.

Leave a Reply

Your email address will not be published.