Politologu nga SHBA: Amerika është më e madhe se Yuri Kim dhe Escobar. Ata po lobojnë

Gazetari dhe politologu Robert Papa ka komentuar sjelljen e “delegateve” te SHBA si dhe te ambasadores Kim, duke ndikuar ndjeshem tek votuesit dhe politiken shqiptare.

Ne nje interviste televizive, ai u shpreh se pjesemarrja tregoi qarte se demokracia prevalon me vote dhe se ata kane te drejte te flasin.

Sipas Papes, shqiptaret nuk jane antia.merikane, per arsye se Berisha ka nje problem personal me DASH dhe kete ka vendosur ta zgjidhe permes gjyqit.

Natyrisht si çdo shqiptar qe jeton jashte Shqiperise ndjekim çdo gje qe ndodh dhe gjithkush ketu ka nje pozicionim, majtas apo djathtas. Ajo pjesemarrje tregon se demokracia prevalon me vote dhe ata kane te drejte te flasin. Nuk vendosin burokratet qofte kjo edhe ketu ne SHBA. Ndaj ishte nje mesazh i madh edhe pse u be nje trysni presioni. Pra shqiptaret nuk jane antia.merikan. Berisha ka problem personal me departamentin amerikan te shtetit, do e zgjidhe permes gjyqit.

Por nje hapje e PD, do ishte sinjal edhe per hapjen e PS. Ketu ne SHBA askush nuk e di kush eshte kryetari i partise demokrate, nuk zgjidhet me nje anetar nje vote. Ne pergjithesi zgjidhet nje kongresmen dhe ka nje bord drejtues. Kjo parti organizon konventen, ruan konservatorizmin. Ajo dite kur te kemi parti te ketij stili do kemi lajm te mire per te gjithe, tha ai.

Gazetari komentoi me tej edhe qendrimet e ambasadores Yuri Kim dhe te derguarit te SHBA Gabriel Escobar, duke u shprehur: Amerika eshte me e gjere dhe e madhe se Y. Kim dhe Escobar. Dihet qarte edhe ketu ne Amerike se Kim eshte e kapur nga Soros, pasi nderhyrjet e tij shkojne shume thelle deri ne senat. Berisha nuk eshte bud’alla. Ai e ka bere kete beteje. Ky eshte stili Berishes se e ka kuptuar se pushteti eshte ne senat dhe sul’mi ndaj tij ka qene i ashhper.

Berisha nuk ka thene asgje kun’der Amerikes. Edhe me aleatin e madh strategjik mund te kemi perp.lasje pasi ne fund te fundit demokracia eshte vote, vete amerikanet na e kane mesuar. Fitues ne kete moment per mua eshte Berisha. Edhe pse ai mund te mos jete fare kryetar eshte fitues per faktin se po largon nje grupim qe se duan shumica.

Leave a Reply

Your email address will not be published.