Nikoll Lesi: Ja përse Meta-Berisha do sjellin surpriza në këto zgjedhje. Baballarët e politikës …

Nikoll Lesi ka publikuar nje shenim ku parashikohen skenaret e Metes dhe Berishes. Berisha ka zbritur ne fushe, ndonese i pla gosur politikisht nga amerikanet, por ama dyf ekun elektoral e ka akoma ne dore!

Ilir Meta ka deklaruar shume here keto dite se mezi pres te dale ne fushen e betejes politike. Ai me 24 korrik e ka te sigurte zbritjen ne sheshin e lu ftes, por me 1 shkurt, pra pas dy ditesh gjykata kushtetuese jep vendimin e saj nese do ta shkarkoje apo jo sic ka vendosur parlamenti. Me logjike kushtetuese nuk ka argumenta per vendim shkarkimi, por duke ditur se kryeministri ka futur cdo pushtet ne dore, nuk eshte cudi qe me 1 shkurt te ndodhemi para nje vendimi surprize. Kjo nisur edhe nga deklaratat antigjykate kushtetuese te ketyre javeve nga Presidenti i Republikes, pasi ai duhet te kete informacione te besueshme se diçka jo e mire eshte gatuar ne kete gjykate superore shqiptare.

Por kjo nese ndodh, pra shkarkimi, veçse sa ia ndez me keq fitilat e tri tolit politik, Metes.

Me sa duket do te kemi pranvere jo te mire per kryeministrin Rama pasi zjarri Berisha me tri tolin Meta nuk do te jene te lehte per tu perballuar, aq me teper se PD-ja zyrtare me Bashen nuk ka force dhe turme popullore per re volta apo protesta te dhu nshme, sic ndodh ne itali, greqi, france apo kudo ku populli del ne rruge kunder qeverise.

Deri me tani Rama ka qene mbreteri e qete, sepse sic tregoi opozita e ketyre dy viteve e kusur, dukej e zbehte ose e blere sic duan ta thone tani Berisha dhe Meta. Por gjasat jane se po shkohet ne nje martese politike bashkeqeverisese Rama-Basha”, shkruan Koha Jone duke shtuar se:

Edhe ne vitin 2019 ishte ikja e Bashes nga parklamenti qe solli deputetet e “pazarit te Milotit”, te cilet i krijuan Rames mbrojtje me numra sa nuk kishte cte benin deputetet antiRama, kur me nje te thirrur me fershellime, mblidheshin mbi 100 deputete rrotull Rames.

Kete here nuk do te jete e lehte per Ramen, packa se ka nje Berishe nongrata. Ne fund te fundi kur popullit i vjen shpirt ne maje te hundes nuk don tja dije per njeri, por kerkon udheheqes qe ta therrasin ne perballje para kryeministrise.

Te dy jane rre zik per Ramen.

Kjo eshte e sigurte, ndaj kryeministri per te mos humbur numrat dhe krijuar nje mbeshtetje nderkombetare do te leshoje pushtet duke i dhuruar Bashes shume pushtet te pamerituar. Pra e merr ne bashkeqeverisje.

Do te kemi pranvere me surpriza politike.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *