Lajmi Fundit : S’do ta Besoni ”Lëvizjen e papritur te Sali Berishës….

Sali Berisha përveç pàdisë në Francë për Sekretarin Antony Blinken, edhe në Shqipëri ka nisur një tjetër lëvizje, PD e Berishës kùndër PD së Bashës.

Pas Foltores së parë në Tiranë, që nga shtatori, Berisha ka lëvizur në dhjetra qytete të vendit, duke u kërkuar votën demokratëve që të rimarrë partinë që themeloi më shumë se 3 dekada më

Foltoren e fundit, Berisha do ta mbajë me 8 dhjetor në “Qytet Studenti”, vendi dhe data e cila kujtohet si përmbÿsja e komùnizmit dhe vendosja e demokracisë.

Burime për gazetën Shqip thanë se Sali Berisha në Kuvendin e 11 dhjetorit ka ftuar ambasadorët e huaj në Shqipëri, listës së ndërkombëtarëve nuk mund ti mùngonte as ambasadorja amerikane Yuri Kim.

Kujtojmë se ambasadorja amerikane ka pohuar se në raste se Sali Berisha merr partinë demokratike, SHBA do ti ndërprès marrëdhëniet me PD.

Qëllimi i këtij kuvendi me 11 dhjetor i cili përkon edhe me ditën e themelimit të partisë demokratike. Firmat e mbledhura të cilat ishin në kasafortën e Palokës tashmë nuk dihet ku janë pasi janë zhvendosur.

Lëvizje kjo e kòntestuar nga PD-ja zyrtare edhe vetë Basha, dolën dhe kërkuan depozitimin e formave për verfikim tek protokolli, duke kùndërshtuar “kasafortën” e Palokës.

Tashmë numërimi mbrasht ka filluar, stadiumi “Air Albania” po bëhet gati të mbahet kuvendi, Berisha në njërën nga foltoret tha se presim që edhe koha të jetë e mirë. Deri më 11 dhjetor jemi në prìtje të asaj çfarë do ndodhë

Leave a Reply

Your email address will not be published.