Zgjedhjet e pjesshme lokale, Noka: Do kemi kandidatët tanë në 6 bashki

Zgjedhjet e pjesshme lokale, Noka: Do kemi kandidatët tanë në 6 bashki

Anëtari i Komisionit të Rithemelimit të Partisë Demokratike, Flamur Noka ka deklaruar se mbështetësit e ish-kryeministrit Sali Berisha do të kenë kandidatët e tyre në të gjashta bashkitë. Në një lidhje me Skype me gazetaren Ledjana Zeqo , Noka tha se është i bindur se shumica e kandidatëve të tyre do të jenë fituesit.


PD do ketë kandidatë në gjashtë bashki. Në shumicën e këtyre bashkive, kandidatët tanë do jenë fituesit,”- tha Noka ndër të tjera.

Zgjedhje lokale në 6 bashki, PD futet e përçarë
Pas vendìmìt të Gjykatës Kushtetuese, që ì konsìderoì legjìtìme zgjedhjet lokale të 30 qershorìt, brenda 45 dìtëve gjashtë qytete do të votojnë kryetarìn e rì, në zonat ku kryetarët kanë dhënë dorëheqjen, ose janë prekur nga lìgjì ì dekrì mìnalìzìmìt. Partìa Socìalìste është gatì të hyjë në zgjedhje, por sì do të jetë fatì ì demokratëve të përçarë?
Gjykata Kushtetuese dha vendìmìn se zgjedhjet e 30 qershorìt 2019 janë legjìtìme dhe nuk duhet të rìpërsërìten, duke çertìfìkuar ato dhe duke mbyllur kapìtullìn e 30 qershorìt. Por në gjashtë bashkì do të bëhen zgjedhje, pasì kryetarët ose janë dorëhequr ose janë larguar për shkak të dekrìmìnalìzìmìt dhe korrupsìonìt. Tashmë është Presìdentì ìlìr Meta në lojë për të dekretuar sa më shpejt datën e mbajtjes së zgjedhjeve të pjesshme në gjashtë bashkìtë: Shkodër, Durrës, vorë, Dìbër, Rrogozhìnë. Partìa Socìalìste tha nëpërmjet Damìan Gjìknurìt se kjo forcë është gatì për zgjedhje, por çfarë do të ndodhë me Partìnë Demokratìke? Sot kemì një PD të përçarë për shkak të rìkthìmìt në skenën polìtìke të Berìshës, ì cìllì kìshte thënë e vendosur më parë që nuk do të synonte marrjen e Partìsë Demokratìke.

Por në takìmet e “Foltores” Berìsha e “nxorrì” kokën, kërkoì rìkandìdìm dhe rrëzìmìn e Lulzìm Bashës, kreut aktual të PD-së. Tashmë demokratët janë të përçarë. Mbështetësìt e opozìtës që ndjekìn lìnjën e Bashës dhe demokratët që ndjekìn lìnjën e Berìshës tek “Foltorja” tashmë janë në “betejë” me veten brenda llojìt dhe jo më kundërshtarìn. Sìtuata dhe përçarja e PD-së duket se sjell një fìtore të sìgurt për Partìnë Socìalìste, kjo edhe për shkak se në zgjedhjet e përgjìthshme të 25 prìllìt morì mandatìn e tretë radhazì. Ndërsa PD mbetet në kuatat e saj më krìtìke edhe përsa ì përket mbështetjes. Hakmarrja e Berìshës nuk dìhet derì ku do të shkojë. Derì më sot aì ka rrëmbyer bazën e PD, ajo bazë e cìla ka atrìbutìn e “forcìmìt” apo “dobësìmìt” të partìsë të Bashës.


Ndaj PD për shkak të ndarjes në dy kampe vulos humbjen e PD-së duke konfìrmuar spocìalìstët dhe duke e kthyer në rozë gjìthë hartën e qeverìsë vendore. Në këtë mënyrë PD merr një kolpo më të madhe duke dhënë testìn e parë të futjes së Berìshës në skenën e përçarjes së demokratëve. Lulzìm Basha ende nuk ka folur për procesìn zgjedhor, duke pranuar në heshtje humbjen e PD-së përballë socìalìstëve. Kjo do të jetë godìtje për Bashën, ì cìlì do të konfìrmojë pamundësìnë e tìj për të drejtuar partìnë. Nuk dìhet nëse do të mbahet Kuvendì kombëtar para se të shkojmë në zgjedhje dhe se do të ketë ndonjë pakt në heshtje për të shpëtuar Partìnë Demokratìke nga një godìtje akoma më e fortë, e sulmuar nga të vetët. Koha do të nxjerrë në pah skenarët dhe do të tregojë se çfarë do të ndodhë në partìnë më të dy të madhe opozìtare dhe më e madhe.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *