Basha kërkoi Haklajt per tu perballur me Berishen/ Asnjë prej familjarëve s’ju përgjigj

Një prokuror dhe më shumë se tre officerë të policisë gjyqësore janë angazhuar prej asaj pasditeje në mbledhje provash, dëshmish por edhe deklaratash, me qëllim zbardhjen e një të vertete që lidhet me faktin se kush q ëlloi mbi protestuesit dhe a kishte në godinën e selisë blu persona të ar matosur.

Një nga gjërat e duhura që organi hetimor arriti të dokumentojë, pasi nuk u la për më shumë se 45 minuta në oborrin e selisë blu, ishte serveri qëndror i kamerave të sigurisë në selinë e Partisë Demokratike, një objekt i marrë me qera nga drejtuesit e këtij subjekti politik.

Edhe pse prokuroët kishin sinjale nga struktura të tjera policore për prezencë të personave me pre cedent penal në mbrojtje të Lulzim Bashës, procedimi hetimor nisi pikërisht me 8 Janar, pak orë para se të niste protesta e paralajmëruar e grupit të Rithemelimit të PD-së.
Por ajo që su pa e su dëgjua nga opinioni mediatik, politik, dhe zyrtar, ishin përçatjet e Bashës për të bërë bashkë në një vend dhe një ditë, kundërshtarët e deklaruar të ish kryeministrit Sali Berisha.

Persona që kanë qënë në takime informale me Bashën, kanë mësuar se ai ka komunikuar me pjestarë të familjes Haklaj, duke kërkuar prezencën e tyre më 8 Janar në selinë e PD-së.

Por mësohet se thirrjes së tij nuk i janë përgjigjur trashigimtarët e një prej familjeve në ha smëri me ish kryetarin e demokratëve.

Mësohet se asnjë prej pjesëtarëve të familjes Haklaj nuk i është përgjigjur ftesës së Bashës, duke thënë se nuk duan të përfshihen

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *