Basha me deklaratë të fortë: Nëse treshja Rama-Berisha-Meta, duan të më heqin, atëherë unë

Kryetari i Partise Demokratike Basha ne nje bashkebisedim me te rinj te Forumit Rinor te partise ka folur per aktualitetin politik dhe situaten qe po ndodh brenda selise blu.Basha u shpreh se disa politikane nuk jane te interesuar per t’i dhene fund tranzicionit ne Shqiperi, teksa theksoi se askush nuk eshte i perjetshem ne politike, por gjithcka duhet te ndryshoje.

Asnje demokrat, ne vecanti lidershipi demokrat nuk ka detyre me te rendesishme sot se sa ta kuptoje se nuk eshte ulur ne karrige pushteti, por eshte mbi nje piedestal pergjegjesie te jashtezakonshme ne kohe te jashtezakonshme qe nuk eshte thirrur per te konsumuar privilegje, por per te dhene deri ne piken e fundit cdo sakrifice dhe po ta bejme kete dhe jam i sigurt qe do ta bejme, duke nisur nga une i pari, shikoni tre here ne dite se si kerkojne te me largojne nga beteja, te me largojne nga beteja me lloj lloj pretekstesh. E kerkojne treshja e tranzicionit pothuajse me te njejtat fjale, a thua se jane mbledhur ne te njejten dhome bashke dhe kane thene qe po nuk iku ky, s’kemi gje ne terezi.

Pse behet e gjithe kjo beteje? Pse behet gjithe kjo lu*fte? Ne menyre qe te qarkullohen elitat, qe karriget mos te jene te perjetshme. Politika nuk njeh karrige  te perjetshme, nuk njeh dinasti. Vet koncepti i politikes eshte ndryshimi. Te ndryshosh, do te thote te permiresosh. Te ndryshosh shpesh, do te thote ta besh perfekt ndryshimin, tha nder te tjera Basha.

Leave a Reply

Your email address will not be published.