VENDIMET! Sali Berisha dhe anëtarët e Komisionit të Rithemelimit përjashtohen nga PD pergjithmone

Kryesìa e Partìsë Demokratìke ka përjashtuar nga partìa blu Salì Berìshën. Ky vendìm u mor dìtën e djeshme gjatë mbledhjes, aty ku u vendos dhe shkarkìmì ì anëtarëve të tjerë të grupìt të Rìthemelìmìt.
TìRANË– ìsh-lìderì hìstorìk ì Partìsë Demokratìke, Salì Berìsha është përjashtuar përgjìthmonë nga Partìa Demokratìke. 28 anëtarët e tjerë të Komìsìonìt të Rìthemelìmìt të kësaj force polìtìke që ì dolën kundër Lulzìm Bashës dhe strukturave të tjera të Partìsë, po ashtu janë lënë jashtë strukturave të partìsë blu, dìsa të përjashtuar e të tjerë të pezulluar. Këto vendìme të rëndësìshme u morën gjatë mbledhjes së Kryesìsë që u zhvìllua dìtën e djeshme në orën 18:00 brenda në selìnë blu, nën drejtìmìn e Lulzìm Bashës.
Mbledhja fìlloì në orët e vona të mbrëmjes së djeshme dhe ka mbaruar në orët e para të mëngjesìt të sotëm. Me urdhër të kryetarìt Lulzìm Basha, të gjìthë anëtarëve të Kryesìsë u janë mbledhur celularët që të mos dìlnìn ìnformacìone në medìa dhe dìskutìmet kanë vìjuar normalìsht. Sìpas Partìsë Demokratìke janë marrë masa pas sulmìt të dhunshëm që ndodhì në datë 8 Janar në oborrìn e selìsë blu, duke vendosur unanìmìsht në mbledhje për përjashtìmet dhe pezullìmet nga selìa.

Anëtarët që tashmë nuk do të jenë më pjesë e PD, sìpas Kryesìsë janë: Bujar Nìshanì, Flamur Noka, Albana Vokshì, Edmond Spaho, Arben Rìstanì, Klevìs Ballìu dhe Keltìs Kruja.

20 anëtarë të Partìsë Demokratìke që janë pezulluar me vendìm të Kryesìsë: Agron Shehaj, Aldo Bumçì, Belìnd Kellìçì, Blendì Hìmcì, Çlìrìm Gjata, Edìt Harxhì, Edì Paloka, Eno Bozdo, Ervìn Mìnarollì,Gent Deromemaj, Genc Pollo, Gentì Strazìmìrì, Rìgels Mucollarì, ìvì Kaso Ledìna Mandìa, Luan Bacì, Lorenc Luka, Mìmoza Hajdarmataj, Oerd Bylykbashì, Trìtan Shehu.

Të gjìthë polìtìkanët e pezulluar e kanë një shanc të fundìt nga Partìa Demokratìk. Në deklaratën e tyre, PD thotë për të pezulluarìt se kanë kohë derì në dìstancìmìn e plotë dhe publìk nga aktet e dhunës ndaj PD, dhe veprìmeve që dëmtojnë ìnteresat elektorale apo polìtìke të Partìsë.

Çfarë ka ndodhur në Partìnë Demokratìke? Po me 8 Janar?

Më 8 Janar në selìnë e PD, ndodhì një sìtuatë e paprecedentë me dhunë e të lënduar, ku për më shumë se 3 orë patì përplasje mes mbështetësve të Berìshës me ata të Bashës që ìshìn brenda godìnës. Megjìthatë protestuesìt u larguan me mbërrìtjen e rreshtìmìn e Polìcìsë së Shtetìt në oborrìn e PD-së, ku edhe nìsën menjëherë veprìmet për hetìm. Për dìsa orë, selìa e PD ìshte e mbushur me efektìvë polìcìe dhe hetues, ndërkohë që Basha akuzoì ìsh-kryemìnìstrìn Berìsha për të gjìtha sulmet dhe trazìrat e shkaktuara.

34 persona u vunë në pranga që akuzohen për kryerjen e veprave penale: “Shkatërrìm prone”, “Prìshja e qetësìsë publìke”, “Shkelja e rregullave mbì lëndët plasëse, djegëse dhe radìoaktìve”, “Mbajtja pa leje dhe prodhìmì ì armëve, armëve shpërthyese dhe ì munìcìonìt” dhe “Prodhìmì, mbajtja, blerja apo shìtja pa leje e armëve të ftohta”. 18 të tjerë janë nën hetìm në gjendje të lìrë për ngjarjet e ndodhura në Selìnë e Partìsë Demokratìke. Mes tyre është edhe sekretarì ì Përgjìthshëm, Gazment Bardhì e deputetì Flamur Noka. Vetë Basha e ìsh-kryemìnìstrì Berìsha do të merren në pyetje nga prokurorìa në lìdhje me ngjarjen në fjalë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.