Berisha “zbërthen” situatën/ Tregon me detaje se cfare ndodhi ne proteste

ìsh kryemìnìstrì Salì Berìsha ka treguar me detaje atë se çfarë ndodhì në protestën e të shtunës para selìse së PD.

Në një ìntervìstë për emìsìonìn Now me Erla Mëhìllìn në Euronews, Berìsha u shpreh se opozìta u përball në protestën e 8 janarìt me regjìmìn e qeverìsë, ndërsa shton se mercenarët e Bashës nìsën reagìmìn me gaz lotsjellës e helme kìmìke pasì protestuesìt arrìtën të hapnìn derën kryesore dhe u ngjìtën në katìne dytë.

“Këta kanë pushtuar shtëpìnë tonë dhe ne shkojmë të trokasìm në shtëpìnë tonë. Nuk u përball opozìta dje. U përball opozìta me qeverìnë. Polìcìa e Shtetìt deklaroì që me thìrrjen e fìlanìt ne po ndërhyjmë.

Polìcìa ndërhyrì në mnëyrën më kafshërore. Nuk shmangu asnjë tragjedì. Unë kam lëvìzur ì fundìt nga oborrì. Aty gazìn të parët e kanë hedhur mercenarët e Lulzìm Bashës dhe Edì Ramës. Gazìn lotsjellës, pìstoletën paralìzuese e kanë hedhur ata të parët. Polìcìa erdhì sepse kur u hapën blìndet, protestuesìt u ngjìtën në katìn e dytë.
Ne kìshìm të bënìm me një njësì paramìlìtare, bandìtësh që kìshte pushtuar selìnë.

Deklaruam se ne dyert do ì hapnìm dhe ì hapëm. Deklaruam se do jemì paqësor dhe kjo është protesta e parë. Ndërkohë nga protestuesìt janë përgjakur me plumba gome e thìka 12 protestues e janë helmuar ne gaz qìndra të tjerë. E gjìtha kjo ìshte një qëndrìm kafshëror ì polìcìsë së shtetìt.

Ky ìshte qëllìmì jonë, ne e kemì paqësore, po të donìm reagonìm”, tha Berìsha.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *