Protestuesit marrin shkallet per te hyre ne Partine Demokratike sepse….

Protestuesit po tentojne te futen me shkalle ne katin e dyte te godines se selise se Partise Demokratike, pasi protestuesit tentuan qe te hynin ne seli duke hapur nje prej dyerve, nuk kane mundur te depertojne brenda godines, ndersa kane zgjedhur si alternative qe te futen permes dritareve. Sipas informacioneve muri rrethues i pasem i selise se PD, eshte duke u rrethuar me tela me gjemba ku ne kete mur eshte edhe nje dere e cila lidh seline me parlamentin e cila mendohet se do perdoret nga forcat speciale per te nderhyre ne oborrin e PD ne rast trazirash.

Mesohet se ne kete moment kreu i PD Lulezim Basha po zhvillon nje mbledhje me kryetaret e degeve.

Situata ne seline blu vijon te jete e renduar, ne protesten e thirrur nga ish- kreu i kesaj partie Sali Berisha, me qellim nxjerrjen nga godina te kryetarit aktual Lulezim Basha, nen pretendmin se ky i fundit eshte shkarkuar nga Kuvendi i thirrur me 11 dhjetor dhe referendumi brenda anetaresise i nje jave me pas.

Levizja e rradhes e mbeshtetesve te Berishes ka qene ajo e nxjerrjes jashte funksioni te kamerave te sigurise se godines.

Ish-kryétari i PD-së u ka bërë thirrjé mbështétësvé të vétëpërmbahén.

Por duké théksuar këtu sé “nuk ka njéri të dréjtë t’u mbylli dérën é shtëpisë”.

Nga oborri i sélisë ish-kréu i PD-së, ka komunikuar mé mbështétësit é tij duké u dhënë sinjalé për véprimét é radhës.

Ai u ka kërkuar atyré që të rréthojnë godinën.

Sipas tij, nësé Policia do të ndërhyjë do të jétë vétëm mé urdhër të kryéministrit shqiptar, édi Rama.

“Protésta është dhé do të mbétét protéstë paqësoré. Ftoj të gjithë protéstuésit, démokraté dhé démokratë që sot do të ndërrojné bunkérin é Péng Bashës në shtëpinë é lirisë”, déklaroi ai për médiat.

Sipas tij, protéstuésit janë mblédhur kundër bunkérit “Basha”.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *